Розділ 2. ЛЮДИНА СЕРЕД ЛЮДЕЙ
& 15. Уникання конфліктів
Поміркуй! Чому потрібно уникати конфліктів?
Людина – істота колективна і соціальна. Зазвичай все, що ти робиш, так чи інакше пов’язано з перебуванням у колективі. У школі, на вулиці, в магазині, кінотеатрі, спортзалі – всюди нас оточують люди. Якщо не вміти з ними співіснувати, то життя стане дуже некомфортним. Велика проблема будь-якого колективу – це конфлікти.
Хтось щось не так сказав, інший йому відповів – і почалося. Члени колективу, як правило, теж не залишаються
У кращому випадку годину-дві посперечаються і заспокояться. Але неприємні відчуття залишаються. Принаймні в цей день чекати від цих людей ефективної і злагодженої колективної роботи не варто. Тому конфліктів потрібно уникати й запобігати їм.
Прочитайте поради, як уникати конфліктів. Обговоріть, чи погоджуєтеся ви з ними.
1) Більше спілкуйся зі своїми друзями й однокласниками, пізнавай їх краще. Так ти будеш знати, про що вони люблять говорити, а чого краще уникати в розмові, які риси характеру притаманні кожному.
2) Якщо тобі
3) Якщо ворожість обгрунтована, не варто грубити, кричати. Тому що природна захисна реакція у такому разі – крик у відповідь. Якщо ж поговорити з людиною доброзичливо, не докоряти, а дати дружню пораду, то вона приязно сприйме твої зауваження.
4) Якщо хтось намагається зачепити тебе, кричить або лає, кращою реакцією буде стримана й розважлива відповідь. Якщо спрямувати суперечку в мирне русло ніяк не вдається, то краще взагалі відійти від конфлікту в прямому і переносному значеннях. Поясни, що обов’язково вислухаєш свого співрозмовника, коли він заспокоїться і буде готовий до розважливої розмови.
5) Якщо бачиш, як лаються і конфліктують твої друзі, не намагайся стати на бік одного з них. Спробуй закликати їх до спокою і розважливості. Поясни, що під час спокійної бесіди проблему можна вирішити набагато швидше й ефективніше.
Конфлікт – гостре протиріччя у поглядах, неприязнь між людьми.
Компроміс – згода на основі взаємних поступок. Що б ти порадив для того, щоб уникнути конфлікту?
Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.
* * *
Умій прощати і поважати людину.
* * *
Люби ближнього, як самого себе.
* * *
Будь щедрий на милосердя і співчуття.
Прочитай.
Водні лижі
Пізнайки почувалися дуже добре на острові. Але вони сумували за своєю батьківщиною. Найбільше тужив Сніжок. Він дуже любив зиму, сніг і мороз. А найдужче він любив кататися на санках, лижах і ковзанах. На острові ж завжди було літо. Снігу тут ніхто ніколи не бачив.
Якось у голові промайнула дивна думка – змайструвати лижі та спробувати покататися по золотому гарячому піску. Майстер Умілець із задоволенням допоміг другові. І вже наступного дня Сніжок мав пару гарних лиж. Але ковзати по піску було дуже важко й незручно. Засмутившись, Сніжок відкинув лижі, сів на пісок і заплакав.
Саме в цей час поряд пролітав дракон. Він дуже зрадів, коли побачив на березі одного із пізнайків. Але коли опустився нижче, зрозумів, що той дуже засмучений.
– Чому ти плачеш? – запитав дракон. – Може, тебе хтось скривдив? Ти тільки скажи! Я його миттю провчу!
Сніжок із сумом в голосі розповів другові про своє лихо.
– Тьху! Та це хіба проблема? – здивувався дракон. – Лижі бувають не тільки наземними, а й водними. Ти що, не знав? Я тобі покажу.
Дракон взяв у лапи один кінець мотузки, інший дав здивованому Сніжкові й велів йому ставати на лижі.
– А тепер тримайся міцніше! – крикнув дракон і відразу рвонув убік моря. Сніжок ледве втримував рівновагу – отут йому допоміг багаторічний досвід катання з крутих гірських схилів. Спершу йому здалося, що він просто летить за драконом. Але, глянувши вниз, побачив, що їде на лижах просто по воді. Морські бризки розліталися, немов холодний сніг. Сніжок заплющив очі й задоволено усміхався.
У цю пору на березі з’явилися інші пізнайки. Їх здивувало таке чудернацьке заняття товариша. Однак кожен відразу захотів і сам спробувати кататися на водних лижах. Вони вишикувалися у чергу. Дракон, звичайно ж, погодився покатати всіх. Та й Сніжкові не було шкода своїх лиж.
От тільки через кілька годин драконові набридли одноманітні польоти над водою. Він почав час від часу на швидкості пірнати під воду, різко розвертатися у повітрі. Пізнайки не могли втриматися і падали у воду. Образившись, виходили на берег і не хотіли більше розмовляти й дружити з драконом. Під вечір на дракона ображалися всі. А він щиро не розумів, у чому річ – адже вони так весело провели сьогоднішній день.
До вечірнього багаття дракона запросив тільки Мудрець. Коли всі зібралися, він розпочав так:
– Друзі, зараз ви всі ображені на дракона. І він з цього приводу дуже засмучений. Але запевняю вас, він не хотів нікого скривдити. Та й взагалі, якби не дракон, ми б не довідалися про водні лижі. А навіть якщо б і довідалися, то без нього нас би не було кому тягнути по воді. Тому я пропоную вирішити проблему так: дракон обіцяє не пірнати і не крутитися, коли буде вас тягнути на водних лижах наступного разу. А ми завтра ж побудуємо для нього велику водну гірку. На ній він зможе кататися і пустувати стільки, скільки завгодно. Ну що, погоджуєтесь?
Дракон швидко закивав головою. Пізнайки теж пожвавішали. Багато кому, направду, уже й набридло ображатися на дракона. Тому біля вечірнього багаття вони остаточно помирилися, зрозумівши, що проблемні ситуації потрібно вирішувати не образами й емоціями, а розмовами й компромісами.
Чому Сніжок найбільше тужив за своєю батьківщиною?
Що розповів йому дракон?
Чому між пізнайками і драконом виник конфлікт?
Як Мудрецеві вдалося залагодити конфлікт?
Підсумуй свої знання
Значна частина людського життя проходить у товаристві з іншими людьми. Щоб життя було комфортним, треба намагатися уникати конфліктів, запобігати їм. Неприпустимо вирішувати конфлікти суперечками і криком.
Перевір себе
1. Що таке конфлікт?
2. Що б ти порадив, щоб уникнути конфлікту між однокласниками, друзями?
Змоделюйте конфліктну ситуацію між двома своїми товаришами. Спробуйте їх примирити.
Розпитай своїх рідних, щоб вони порадили, аби уникнути конфлікту. Чи різняться їхні поради? Чим?