Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
КРОВООБІГ
ВЕЛИКЕ І МАЛЕ КОЛА КРОВООБІГУ.
Усі артерії, вени й капіляри в організмі людини об’єднуються в два кола кровообігу: велике та мале. Велике, або тілесне, коло кровообігу служить для доставки всім органам і тканинам тіла поживних речовин і кисню. Воно починається в лівому шлуночку серця, куди з лівого передсердя поступає артеріальна кров. З лівого шлуночка виходить аорта, від якої відходять артерії, що йдуть до всіх органів і тканин тіла і розгалужуються в їх товщі аж до
Рис. 93. Схема кровообігу: 1 – аорта; 2 – печінкова артерія; 3 – кишка артерії; 4 – сітка капілярів великого кола; 5 – ворітна вена печінки; 6 – печінкова вена; 7,8 – нижня і верхня порожнисті вени; 9 – праве передсердя; 10 – правий шлуночок; 11 – легенева артерія; 12 – капілярна сітка малого кола; 13 – одна з 4 легеневих вен; 14 – ліве передсердя; 15 – лівий шлуночок; 16 – лімфатична сітка верхньої і нижньої частини тіла; 17 – верхній і нижній лімфатичні протоки. Стрілками позначено напрямки руху крові.
Мале, або легеневе, коло кровообігу починається в правому шлуночку серця, звідки виходить легеневий стовбур, який поділяється на праву та ліву легеневі артерії, а останні розгалужуються в легенях на артерії, перехідні в капіляри. У капілярних сітках, які обплітають альвеоли, кров віддає вуглекислоту і збагачується киснем. Збагачена киснем артеріальна кров надходить з капілярів у вени, які, злившись у чотири легеневі вени (по дві з кожного боку), впадають у ліве передсердя, де і закінчується мале (легеневе) коло кровообігу.