Сисун котячий, або сибірський (Opisthorhis felineus) – Тип Плоскі черви Plathelminthes

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.4. Медична гельмінтологія

3.4.2. Тип Плоскі черви ( Plathelminthes )

3.4.2.3. Сисун котячий, або сибірський ( Opisthorhis Felineus )

Сисун котячий (сибірський), або опісторх (Opisthorchis felineus) – збудник опісторхозу.

Географічне поширення: на берегах великих рік, в основному в басейнах рік Західного Сибіру, Казахстану, Наддніпрянщини, Волго-Камського і Донського басейнів.

Морфологія. Статевозріла особина (рис. 3.60) завдовжки 8-13 мм. Тіло звужене спереду.

Гілки кишківника досягають заднього кінця тіла. У задній частині тіла знаходяться два великих чотири – і п’ятилопатеві сім’яники. Матка темнозабарвлена, разом з жовтівниками займає середню частину тіла.

 Сисун котячий, або сибірський (Opisthorhis felineus)   Тип Плоскі черви Plathelminthes

Рис. 3.60. Сисун котячий (Opisthorhis felineus), статевозріла особина.

Яйця дрібні, довжиною 26-30 мкм, асиметричні, мають кришечку і невеликий горбок на протилежних кінцях.

Життєвий цикл (рис. 3.61): опісторх – біогельмінт.

 Сисун котячий, або сибірський (Opisthorhis felineus)   Тип Плоскі черви Plathelminthes

Рис. 3.61. Життєвий цикл сисуна котячого: 1 – остаточний хазяїн; 2 – яйце; 3 – проміжний хазяїн (молюск з роду Віthinіа);

4 – мірацидій; 5 – спороциста; 6 – редія;

7 – церкарій; 7а – церкарій, що залишає молюска; 8 – другий проміжний хазяїн (риба з родини коропових); 9 – метацеркарій.

Опісторхоз – природно-осередкове захворювання.

Остаточний хазяїн – люди і тварини, що харчуються рибою.

Проміжні хазяїни: перший – молюск (Bithynia), другий – риби родини коропових.

Локалізація в тілі остаточного хазяїна: внутрішньопечінкові жовчні протоки, протоки підшлункової залози.

Яйця виділяються в зовнішнє середовище з фекаліями хворого, в яйці знаходиться зрілий мірацидій. В організмі водяних молюсків, що проковтнули яйця, мірацидії вивільняються, проходять стадії спороцисти, редії, церкарія. Розвиток триває близько двох місяців (до 1 року в Сибіру). Церкарії активно виходять у воду крізь покриви тіла молюска і проковтуються рибами. У м’язах риби церкарії покриваються подвійною оболонкою й інцистуються, перетворюються в метацеркарії. Остаточний хазяїн заражається, з’ївши сир або недостатньо термічно оброблену рибу.

Інвазійна стадія – метацеркарій. У кишківнику личинки вивільняються і проникають у протоки підшлункової залози та внутрішньопечінкові жовчні протоки. За місяць паразити стають статевозрілими і починають виділяти яйця. Тривалість життя в організмі людини – до 30 років.

Патогенна дія: механічне ураження жовчних проток і проток підшлункової залози, що може призвести до первинного раку печінки і підшлункової залози, цирозу печінки; розвиток патологічних шлунково-кишкових рефлексів; вторинне інвазування жовчних проток і міхура; механічна жовтяниця внаслідок закупорки жовчних шляхів; токсично-алергічні реакції, особливо в перший місяць хвороби.

Клініка. Хвороба перебігає у дві фази:

– у ранній фазі, що виникає за 2-4 тижні після зараження, переважають токсично-алергічні прояви (підвищення температури тіла, м’язові і суглобові болі, висипка алергійного характеру, астматичний бронхіт); виражена еозинофілія;

– у другій, хронічній фазі хвороби, переважають ознаки ураження печінки і підшлункової залози (болі в правому підребер’ї, порушення моторики шлунково-кишкового тракту, запалення жовчного міхура і жовчних проток, збільшення печінки).

Діагностика. Клінічна: основана на даних епідеміологічного анамнезу, симптомах ураження печінки, жовчного міхура і підшлункової залози.

Лабораторна: виявлення яєць у дуоденальному вмісті і фекаліях (яйця з’являються не раніше, ніж через місяць після зараження); серологічні реакції на ранній стадії хвороби.

Лікування. Застосовують антигельмінтні препарати.

Після лікування яйця паразити можуть виділятися тривало, тому контрольні аналізи проводять не раніше, ніж через 3-4 місяці.

Профілактика. Особиста: не вживати в їжу недостатньо термічно оброблену або погано просолену рибу. Громадська: виявлення і лікування хворих, захист водойм від фекального забруднення, санітарно-просвітня робота.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сисун котячий, або сибірський (Opisthorhis felineus) – Тип Плоскі черви Plathelminthes - Довідник з біології


Сисун котячий, або сибірський (Opisthorhis felineus) – Тип Плоскі черви Plathelminthes