Розділ 2 ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ ВИШИВКОЮ
§8. ВИБІР ВИРОБУ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ
1. Вибір виробу для оздоблення вишивкою.
2. Вибір візерунка для вишивання.
3. Розміщення візерунка на тканині.
Вибір виробу для оздоблення вишивкою
Як тобі відомо, традиційно вишивка використовувалася для оздоблення предметів інтер’єру та одягу. І нині оздоблення виробів вишивкою популярне. Про це свідчать колекції сучасних вітчизняних та зарубіжних дизайнерів.
Але слід пам’ятати, що не кожний виріб можна оздобити вишивкою. Вибір виробу для
Обираючи виріб для вишивання, необхідно звернути увагу на доцільність його оздоблення вишивкою, спосіб догляду за готовим, виробом, наявність відповідних матеріалів для роботи.
Важливо ретельно добирати виріб для вишивання, тому що за неправильного вибору можна витратити багато часу на оздоблення та не мати можливості його використовувати через невідповідність оздоблення й призначення.
Починати вчитися вишивати доцільно з нескладних
Вибір візерунка для вишивання
Обираючи малюнок для оздоблення одягу, необхідно враховувати вид одягу та його призначення.
Оздоблюючи одяг вишивкою, слід пам’ятати:
1. Вбрання, виготовлене з легкого матеріалу, повинно бути прикрашене легкою вишивкою; вишивати такий одяг треба тонкими нитками.
2. Прикрашаючи вишивкою дитячий одяг, варто добирати такі візерунки, які будуть близькі та звичні для дитини (мотиви з казок, мультфільмів тощо) (мал. 121).
Мал. 121. Дитячий одяг, оздоблений вишивкою
3. Обираючи візерунки, слід пам’ятати, що на виробі не повинно бути занадто багато вишивки.
4. Добираючи кольори для вишивки, враховувати вікові особливості майбутнього господаря даного виробу.
5. Колір фону не повинен бути яскравішим, насиченішим, ніж сам візерунок.
Оформляючи предмети для облаштування оселі, необхідно звертати велику увагу на кольорову гаму стін, шпалер, меблів, стилістику кімнати та її освітленість. Тут майже все залежить від самої вишивальниці, від її смаку, дизайнерських поглядів та стилістичних уподобань.
Малюнок для вишивки обирають залежно від призначення виробу, його форми, тканини. Наприклад, для оздоблення обрядових рушників зазвичай обирають рослинні або геометричні орнаменти; для оздоблення серветок, скатертин, кухонних рушників варто добирати малюнки столового посуду, овочів, ягід, рослинні орнаменти; для оздоблення одягу для дорослих використовують геометричні та рослинні орнаменти; дитячий одяг гарно прикрасять малюнки іграшок, вишиті літери; для картин чи панно підійдуть малюнки квітів, тварин, пейзаж тощо; постільну білизну можна прикрасити вишитими квітами.
Розміщення візерунка на виробі
Після того як обрано виріб для оздоблення вишивкою, візерунок та кольорову гаму, необхідно намітити місце розташування візерунка на тканині. Візерунок на різних виробах можна розміщувати по-різному.
Часто вздовж краю скатертини або серветки виконують візерунок у вигляді смужки. Такі смужки можуть поділяти площину виробу на квадрати або прямокутники, у яких вишивають основний візерунок. Візерунок може бути розташований у центрі виробу або тільки по кутах (мал. 122а). На рушниках візерунки розміщують по краю і посередині виробу (мал. 122б), на наволочках – у кутах або по краях виробу (мал. 122в).
Мал. 122. Розміщення візерунка на виробах: а – серветках; б – рушниках; в – наволочках
Перш ніж переводити візерунок на тканину, потрібно вирівняти її по нитці основи і піткання. Щоб вирівняти краї тканини, треба висмикнути крайню нитку і по її сліду відрізати зайву тканину. Ширину і довжину виробу намічають так само.
Якщо візерунок буде розміщуватися в центрі виробу, то необхідно намітити його середину. Для цього за допомогою лінійки і простого олівця з виворітного боку тканини посередині провести дві взаємоперпендикулярні прямі лінії, які пересічуться в центрі виробу (мал. 123). їх треба прошити швом “уперед голкою”. Нитку слід добирати таку, щоб її було видно на тканині: для білої варто дібрати нитку блакитного або рожевого кольору, а для темної – білого або сірого кольору.
Мал. 123. Розмічання центра виробу
Щоб малюнок був точно по центру виробу, потрібно обов’язково позначити на тканині і на малюнку точки центра вишивки і сумістити їх. Якщо вишивка має бути вздовж країв виробу або в кутах виробу, не слід розташовувати малюнок дуже близько до країв. Необхідно залишити місце для обробки краю виробу – не менше 3 см.
Фактура тканини, центр виробу, ширина і довжина виробу.
1. Які вироби можна оздобити вишивкою?
2. На що треба звертати увагу, обираючи виріб для оздоблення вишивкою?
3. Які чинники впливають на вибір візерунка для вишивки?
4. Що необхідно враховувати при оздобленні одягу?
5. Як можна розмістити візерунок на скатертині?
Запропонуйте композиційне вирішення для вишивання серветок представлених форм:
Роздивись разом із дорослими вироби, оздоблені вишивкою; проаналізуйте доцільність розміщення вишитих візерунків.