Урок 35. ВИДІЛЕННЯ, ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ. ОРГАНИ ВИДІЛЕННЯ ТВАРИН
“Виділити” з організму – це вивести зайве, непотрібне…
Мета уроку: сформувати в учнів поняття виділення, особливості будови та функцій органів виділення. Розвивати логічне та критичне мислення. Виховувати культуру ведення дискусії.
Основні поняття: нирки, нефридії, мальпігієві судини, зелені залози.
Обладнання і матеріали: таблиці “Органи виділення тварин”, анімації “Видільні системи тварин”.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема
Етап уроку | Час (хв) | Форми і методи діяльності вчителя | Результат діяльності |
І. Організаційний етап | 2 | Організація класу. Розминка “Епіграф”, дискусія | Налаштування на сприйняття матеріалу, опора на власний досвід |
II. Актуалізація опорних знань | 10 | Біологічний диктант з теми “Кров і кровообіг” | Визначення рівня знань з теми “Кров і кровообіг” |
III. Мотивація навчальної діяльності | 3 | Проблемне | Створення проблемної ситуації для активного сприйняття матеріалу |
IV. Засвоєння нових знань | 10 | Пояснення вчителя з використанням підручника. | Сприйняття та засвоєння матеріалу. |
2 | Демонстрація анімацій процесів виділення у тварин | Осмислення взаємозв’язків у вивченому | |
V. Узагальнення і систематизація знань | 8 | Складання таблиці “Логікон” “Видільні системи тварин”. | Закріплення та узагальнення знань. |
6 | Робота з термінами | Засвоєння термінів і понять | |
VI. Підсумки | 3 | Вправа “Снігова грудка” | Виділення головного у вивченому матеріалі |
VII. Домашнє завдання | 1 | Репродуктивне завдання за підручником, робота з опорними схемами на повторення | Підготовка до самостійної роботи, засвоєння матеріалу теми |
I. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка “Епіграф”: висловіть думки про епіграф (дискусія та асоціювання).
II. Актуалізація опорних знань.
Біологічний диктант “Кров і кровообіг”. Поставте “+” біля правильного твердження та “-“, якщо твердження неправильне.
1. Кров у тварин буває тільки червоного кольору (-).
2. Кров, насичена киснем, – артеріальна, насичена вуглекислим газом – венозна (+).
3. У кровоносній системі всіх тварин є серце (-).
4. Кровоносна система буває замкнена та незамкнена (+).
5. У кільчастих червів кровоносна система з’явилась вперше (+).
6. У членистоногих замкнена кровоносна система (-).
7. Молюски мають серце з кількох камер і незамкнену кровоносну систему (+).
8. Двокамерне серце характерне для риб (+).
9. В амфібій одне коло кровообігу (-).
10. Рептилії мають трикамерне серце та два кола кровообігу (+).
11. У горобця та кішки чотирикамерне серце і два кола кровообігу (+).
12. До холоднокровних тварин не належать риби та амфібії (-).
III. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання: У птахів відсутній сечовий міхур. Яким чином вони живуть без цього органа?
IV. Засвоєння нових знань.
1. Пояснення вчителя з використанням підручника: А) Роль виділення в життєдіяльності тварин; Б) Органи виділення в безхребетних: черви, ракоподібні, комахи, павукоподібні, молюски (с. 136); і хребетних тварин: риби, амфібії, рептилії, птахи, ссавці (с. 137).
2. Демонстрація анімацій процесів виділення у тварин.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Складання таблиці “Логікон”: заповніть пропущені комірки.
Логікон “Видільні системи тварин”
Кільчасті черви | 2 | Молюски | Кісткові риби | Птахи | 6 |
1 | Мальпігієві судини | 3 | Стрічкоподібні нирки, сечоводи, сечовидільний отвір | Тазові нирки – сечоводи – клоака | 7 |
Дощовий черв’як | Хрущ травневий | Виноградний слимак | 4 | 5 | Собака свійський |
2. Робота з термінами: нирки, нефридії, мальпігієві судини, зелені залози.
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи “Снігова грудка”: слово, речення, запитання за темою уроку (мальпігієві судини, нирки, зелені залози тощо). Наприклад:
Нирки.
Нирки – органи виділення хребетних тварин.
Чи існують безхребетні тварини, у яких органами виділення є нирки?
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 32, повторити §§ 30, 31. Підготуватись до самостійної роботи.