УРОК 1
Тема. Виготовлення закладки в книжку
Мета: розвивати вміння заготовляти однакові деталі різними засобами; компонувати деталі малюнка; відпрацьовувати вміння плести вироби у 3-4 рядки, а також вміння добирати в роботі поєднання кольорів; вчити раціонально використовувати матеріал; виховувати охайність, самостійність.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, олівці, клей, пензлик, серветка, гумка, лінійка, зразки закладок, малюнки до казок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Перевірка готовності
3. Упорядкування робочих місць.
ІІ. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Хто з вас любить читати?
– Які книжки вас цікавлять?
– Чому саме подобаються казки?
– Яких казкових героїв ви пам’ятаєте?
– Розгляньте малюнки. До яких казок вони належать?
– Як потрібно ставитися до книжок? Згадайте правила.
Правила користування книжкою
– Обгорнути книгу папером або спеціальною обкладинкою.
– Не загинати сторінки.
– Не брати брудними руками.
– Не читати, коли снідаєте, обідаєте або вечеряєте.
– Не малювати
– Не ставити на сторінках позначки олівцем або ручкою.
– Щоб знайти потрібну сторінку, користуватися закладкою.
– Відгадайте кросворд і прочитайте головне слово.
1) Чи в лінійку, чи в клітинку –
Чистим був, а за хвилинку
Повно в ньому цифр і літер.
Здогадались? Що це, діти? (Зошит)
2) Гумка, ручка, олівець –
Всі заходять в мій хлівець. (Пенал)
3) Я беру в свою правицю
Із пеналу помічницю.
Крапка… рисочка… карлючка –
Разом пишем я і… (ручка).
4) Волохатий хвостик маю.
Я для фарби – кращий друг!
По альбомах погуляю –
Розфарбую все навкруг! (Пензлик)
5) Біле поле, мудрий на ньому оре. (Папір)
6) Настрибався зайчик вволю,
Білий слід лишав по полю.
Ми за ним спостерігали,
Слово мама прочитали. (Крейда)
7) Поля письменник-агроном
Засіяв буквами-зерном.
Отож, читачу, поспішай
Зібрати мудрий урожай. (Книга)
8) Бігаю туди-сюди
І рятую від біди:
Там, де помилка чи бруд,
Мною на папері труть. (Гумка)
– Як можна двома словами назвати ці предмети? (Навчальні речі)
– Сьогодні на уроці деякі з них допоможуть нам. Ми будемо виготовляти закладку для книги.
2. Вступна бесіда.
– Сьогодні ми будемо виготовляти декоративну закладку, закладку-косичку, закладку-килимок, закладку-прапорець.
Для декоративної закладки необхідно вміти заготовляти однакові деталі різними засобами: за шаблоном, шляхом симетричного вирізування; раціонально використовувати матеріал. Для всіх видів закладок потрібно вміти добирати кольорове поєднання, щоб закладка була яскравою та привабливою.
III. Фізкультхвилинка
IV. Демонстрація та аналіз зразка. Інструктаж учителя
1. Декоративна закладка.
– Заготовити основу (цупкий папір або картон).
– Дібравши колір елементів виробу, із квадрата шляхом потрійного складання отримати заготовку-трикутник, в якої зрізати верхню частину. Якщо змінити конфігурацію лінії зрізу, то можна отримувати різні за формою заготовки квітів, листя тощо.
– Із заготовлених елементів скласти візерунок на смузі. Можна роботу виконати із геометричних деталей.
2. Закладка-косичка.
– Дібрати за кольором три аркуші паперу.
– Відрізати три смужки паперу.
– Перегнути смужки вздовж навпіл та склеїти.
– Смужки склеїти під прямим кутом: 2 – вертикально, 1 – горизонтально.
– Починати плести із зовнішнього боку подвійної смужки: ускладнити її вздовж горизонтальної смужки. Операцію повторити із верхньою смужкою.
– Закінчивши плести, кінці смужок підклеїти та підрізати.
3. Закладка-килимок.
– Заготовити основу.
– Перегнути основу навпіл. Намітити лінії розрізу від осі згину
– Заготовити смужки різного кольору.
– Вплести смужки в основу в шаховому порядку. Кінці смужок підклеїти.
4. Закладка-прапорець.
– Для виготовлення можна використовувати цупкий кольоровий папір або листівку. Перегнути листівку навпіл та розмітити на однакові деталі-папірці.
– Із цупкого паперу вирізати дві смужки для основи і перегнути їх навпіл.
– З’єднати смужку першої основи і прапорець у місці згину, прапорець вставити поміж смужками другої основи. Папір, що з’єднує, повинен почати висовуватися з протилежного боку. Закінчивши плести, підклеїти кінці смужок основи.
V. Практична робота учнів
– Яка закладка сподобалася вам найбільше?
– Починайте роботу. (Вчитель допомагає учням виконувати завдання.)
VI. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
– Яка закладка сподобалася вам найбільше? Чому?
– Хто з учнів виконав роботу охайно? Чи добре дібрали кольори?
2. Оцінювання.
VII. Підсумок уроку
– Для чого потрібні закладки?
– Як необхідно берегти книжки?
Варіант*
Тема. Виготовлення книжки-саморобки до свята 8 Березня
Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з папером, ножицями; вчити працювати із шаблонами, розгорткою; розвивати естетичні почуття, початкові навички дизайну; виховувати охайність, відповідальність, взаємодопомогу.
Обладнання: кольоровий папір, картон, ножиці, клей, пензлик, серветка, зразки книжок-саморобок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Упорядкування робочих місць.
II. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте. Хто це?.. (Мама).
Ще в колисці немовля
Слово мама вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матінка, матуся.
Мама, мамочка, мамуся! –
Називаю тебе я, рідна ненечко моя!
– Звичайно, напередодні 8 Березня ми розповідаємо про матусю. Про найголовнішу людину у нашому житті.
Згадайте прислів’я про матусю. (Діти згадують прислів’я.)
– А тепер спробуйте скласти прислів’я, які розсипалися.
Учні розставляють картки, щоб прочитати прислів’я.
1) Хто матір забуває, того Бог карає.
2) Мати одною рукою б’є, а другою пестить.
3) На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити.
4) У дитини заболить пальчик, а у матері – серце.
5) Рада б мати для дітей небо прихилити та зорями вкрити.
– Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти вітальну книжку-саморобку для матусі.
2. Вступна бесіда.
Учні добирають слова ознаки та дії.
Яка? | Що робить? |
Молода | Пестить |
Добра | Допомагає |
Ніжна | Дбає |
Кохана |
3. Фізкультхвилинка.
III. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж учителя з техніки безпеки.
– Як потрібно передавати ножиці?
– Чому необхідно ножиці зберігати у пеналі?
– За чим потрібно стежити, коли ріжете ножицями?
2. Порядок виконання роботи.
– Смужку паперу (кольорового або оксамитового) скласти на три рівні частини за розміткою.
– На верхній сторінці прорізати отвір (може бути різним за формою: круг, овал, “серденько” тощо).
– Для оформлення лицьової сторінки необхідно виготовити квіти з квадрату (“ромашка”, “волошка”, “троянда”) і листя шляхом симетричного вирізування.
– Квітку вклеїти в отвір, а на лицьовій сторінці скласти композицію. Квітка, яку клеїли в отвір, є “замочком” книжки.
IV. Практична робота учнів
Учні самостійно виконують роботу. Вчитель надає учням допомогу індивідуально.
V. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
– Яка книжка сподобалася вам найбільше? Чому?
– Чи припускалися ви помилок?
2. Оцінювання.
VI. Підсумок уроку
– Для кого ми сьогодні робили подарунок?
– Якій жінці з вашої родини, крім матусі, ви б зробили вітальну книжку?
– Чим ще можна привітати матусю?
__________________________________________________________________________
* За бажанням учитель може перенести вивчення даної теми на останній тиждень лютого, щоб присвятити урок виготовленню святкових виробів до 8 Березня.