УРОК 13. Виготовлення з пластиліну казкового героя. “Червона Шапочка”
Мета: учити урізноманітнювати дизайн ігрового середовища саморобками; удосконалювати навички роботи з пластиліном; розвивати дрібну моторику рук, творчі здібності, мислення, уміння фантазувати, естетичний смак, увагу, виховувати працьовитість, охайність у роботі, любов до книжок, читання.
Обладнання: пластилін, стеки, зубочистки або сірники, дощечки для ліплення.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Розпочинаємо урок.
В знаннях ми виростем на крок,
А
Пірнуть ми зможемо в глибини
Казки цікавої, як в океан.
Тому несе він радість нам.
С. Ходій
– Яким ви уявляєте наш урок? Що це?
У – успіх, уважність, усмішка
– Без чого ми не зможемо обійтися на уроці?
Р – радість, розуміння, рух, робота
– Що він нам приносить?
О – ознайомлення, океан знань, організованість
– І наші очікування…
К – казка
II. Актуалізація опорних знань
1. Казкова вікторина “Упізнай казку”
– Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дістався.
Скажем
“Здрастуй, … (Карлсон)”.
– Хто вигадав Карлсона? (Астрід Ліндгрен).
– Він веселий і не злобний,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш – П’ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх,
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо… (Вінні Пух).
– Хто вигадав Вінні Пуха? (Алан Александр Мілн).
– Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься,
Хто б відповів? (Червона Шапочка).
2. Проблемне питання
– Хто автор казки про Червону Шапочку?
Звіт груп
1-ша група. Червона Шапочка – це народна європейська казка із сюжетом про маленьку дівчинку, яка зустріла вовка, що її обманув. Ця казка була розповсюджена у Франції та Італії із Середньовіччя. Казка закінчується тим, що дівчинку з’їдає вовк або дівчинка втікає від хижака.
2-га група. Шарль Перро літературно обробив народний сюжет, додав червону шапочку, яку надягала дівчинка, а головне – додав казці моралі, увівши мотив порушення дівчинкою правил гарної поведінки, за що її й було покарано. Казку було надруковано у збірці “Казки моєї матінки Гуски, або Історії минулих часів із повчаннями”, відомішій як “Казки матінки Гуски”, у 1967 році в Парижі.
3-тя група. Дві різні версії казки переказали брати Грімм. Вони використали перший варіант як основну частину казки, а другий – як продовження. Казку було надруковано в 1812 році. Перша частина казки у варіанті братів була майже однакова з варіантом Перро, але зі щасливим кінцем: мисливці, які проходили повз хатку, почули галас, убили вовка, розрізали йому черево й урятували бабусю з онукою. Цей епізод однаковий із закінченням казки “Вовк і семеро козенят”, яка, імовірно, і є джерелом цієї частини. Також можливо, що й закінчення було взято з п’єси “Життя і смерть Червоної Шапочки”, яку написав у 1800 році німецький письменник Людвиг Тік.
У тексті казки “Червона Шапочка” є попередження неслухняним дітям, які повинні зробити висновок: “Відтепер я ніколи не буду в лісі звертати вбік зі своєї стежки і буду твердо дотримуватись того, що наказувала матінка”.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
IV. Виклад нового матеріалу
1. Бесіда
– Чи існує в природі пластилін? (У природі такого матеріалу не існує, його виготовляють).
– Назвіть складники пластиліну. (Глина, віск і спеціальні барвники).
Учень розповідає вірш про пластилін:
Пластилін практичний в міру,
Досить швидко застигає,
Бо в собі частинки жиру
І частинки воску має.
Тож при ліпленні від того
Його плитки легко мнуться,
А для кольору до нього
Різні фарби додаються.
Перед тим як починати
З нього вироби ліпити,
Його треба розім’яти
І тим самим розігріти.
В. Сидоренко, Н. Котелянець
– Які ви пам’ятаєте прийоми ліплення?
Прочитайте їхні назви, відновивши правильну послідовність літер.
– сконнячува (скочування)
– розваннякачу (розкачування)
– вданнявлюва (вдавлювання)
– приваннящипу (прищипування)
– відннятягува (відтягування)
2. Робота з підручником (с. 15-17)
3. Повторення правил культури праці під час роботи з пластиліном
Фізкультхвилинка
V. Демонстрування та аналіз зразка
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 25)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
2. Гра “Фантазери”
Діти об’єднуються у групи і складають казку, у якій Червона Шапочка уникає небезпеки.
VIII. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Який вид роботи вам найбільше сподобався?
Казка – вигадка, всяк знає,
Але казка – дивина.
В ній усе не так буває,
І потрібна нам вона!
Нас вона навчає жити
І поради нам дає.
Все в ній вміє говорити,
І у казці – правда є.
До роботи нас привчає
І гостинності нас вчить.
Той, хто казочки читає,
Потім буде добре жить.
Бо умітиме радіти
І сміятись в добрий час,
Вмітиме добро творити.
Казка мудрим робить нас.
Н. Красоткіна
Додаток
ПІСНЯ ПРО ЧЕРВОНУ ШАПОЧКУ
Вірші і музика Костянтина Павляка
1. Всі про мене чули
Казочку цікаву,
Бачили кіно,
Мультфільми та виставу,
Як своїй бабусі
Я несла гостинці,
Як від вовка врятували
Нас мисливці.
Приспів:
Шапочка-шапочка,
Шапочка Червона,
Називають так мене
У гостях і вдома.
Як зустріну в лісі я
Вовка чи лисицю –
Не злякаюся я їх,
Бо в мене є рушниця.
2. А в новорічну ніч
На лісовій дорозі
Зустріну я Снігуроньку
І Дідуся Мороза.
Разом підемо з ними
В хатку до бабусі,
Й вас запрошую усіх
В гості, любі друзі.
Приспів.