Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ВИРОЩУВАННЯ БІЛОКАЧАННОЇ КАПУСТИ
Капусту вирощують, як правило, із розсади. Про вирощування розсади розказано в розділі про підготовку матеріалу для розсади. Розсаду ранньої капусти, вирощену в горщиках, висаджують у лунки за схемою: 60×30 см. Перед садінням у лунки наливають 0,5-1 л води й опускають горщик із розсадою. Якщо поживна суміш у горщику дуже тверда, її потрібно перед садінням трохи роздавити рукою. Верхівкова брунька залишається відкритою,
Перші 4-5 днів після садіння розсаду регулярно поливають, свіжі рослини підсаджують, землю в міжряддях розпушують. Через 10-15 днів після садіння проводять перше підживлювання, на початку утворення качанів підживлюють у друге.
Якщо погода сонячна, перші 2 дні після висаджування слід розсаду затінювати, щоб уникнути опіків.
Капусту середньоранніх сортів вирощують із розсади 40-45-денного віку й висаджують у два строки: через 15-25 днів після ранньої капусти, через 20-26 днів після першого
Середньопізні та пізні сорти капусти вирощують розсадним, а в місцях із теплим кліматом – безрозсадним способом. Розсаду середньопізніх сортів висаджують у північних районах 1-10 червня, у південних – 1-10 липня за схемою: 1 рослина на ділянку 70×50 см. Перед садінням у лунки вносять добрива, перемішують їх із землею, наливають воду й висаджують розсаду до першого справжнього листочка, залишаючи відкритою верхівкову бруньку (серце). Грунт навколо стебла ущільнюють. Через 10-15 днів після садіння проводять підживлювання, рослини регулярно поливають і підсапують. Міжряддя слід розпушувати.
При вирощуванні безрозсадним способом пізньостиглих сортів капусти її висаджують у добре оброблений грунт наприкінці квітня – на початку травня. У південних районах насіння висівають 10-20 травня. Схема посіву така ж, як і для розсади. У підготовлені, политі та удобрені лунки висівають 4-5 насінин на лунку й засинають землею на глибину 3-4 см. Після появи сходів рослини проріджують. Удруге проріджування проводять після утворення 2 справжніх листочків, аза 10-12 днів проріджують остаточно, щоб у лунці залишилася одна рослина. Рослини, відсаджені при останньому проріджуванні, можна використовувати як розсаду. Відстань між рослинами після остаточного проріджування має бути 30-35 см, між рядами – 55-60 см.