РОЗДІЛ 2 ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ З ВИШИВКОЮ
§7. ВИШИВКА ЯК ТРАДИЦІЙНИЙ ВИД ДЕКОРАТИВНО – УЖИТКОВОГО МИСТЕЦТВА
Опорні поняття: вишивка, вишивання, функції вишивки, історія вишивки.
Багатство душі людської відображається у творенні прекрасного. Ще давній людині важливо було не просто мати сорочку чи шматок полотна для витирання рук, а через глибокий і магічний зміст оздоблювальних знаків творити красу в повсякденному житті.
Українська народна вишивка серед розмаїття декоративно-ужиткових мистецтв посідає одне
Вишивка – традиційний вид декоративно-ужиткового мистецтва, у якому композиційне зображення виконують на основі вишивальними нитками чи іншими оздоблювальними матеріалами ручним або машинним способом.
Вишивання – це процес виконання вишивки. За допомогою лише голки та вишивальних ниток (або інших матеріалів для вишивання) на чистому полотні народжуються
Матеріалами для вишивання є основа, на якій вишивають, та оздоблювальні матеріали, якими вишивають. Для вишивання використовують не тільки ткані й неткані текстильні матеріали, вишивальні нитки, а й шкіру, замшу, бісер, лелітки, перли та інші оздоблювальні матеріали.
Вишивка в Україні – це не лише улюблений і поширений вид рукоділля, а й світ краси і поетичних образів. Вона традиційно виконує певні функції: декоративні, обрядові, магічні. Нині основною серед них є декоративна функція – прикрашання одягу, побутових, обрядових, інтер’єрних виробів тощо.
У давні часи важливішими були магічні й обрядові функції вишивки. Вишивка споконвіку супроводжує людину протягом усього життя. Її використовують на хрестинах, під час народних свят, урочистих подій, на весіллях, під час проводжання людини у вічну путь (мал. 24).
Мал. 24. Обрядові дійства в сюжетах картин
З історії української вишивки. Історія вишивки губиться у глибині тисячоліть. Вона використовувалась у багатьох культурах світу. Через нетривкість її матеріалів важко визначити, коли саме вона виникла і поширилася. Про давнє побутування вишиваних виробів на теренах України свідчать численні археологічні, історичні, літературні, фольклорні та речові пам’ятки. За цими пам’ятками дослідники реконструюють одяг давніх людей.
Елементи символіки української народної вишивки знаходимо в орнаментах, якими прикрашали посуд ще 5500 років до н. е. трипільці, що творили свою культуру на наших землях.
Наша земля приховує чимало таємниць минулого. Але із того, що вже знайдено, можна багато дізнатися. Так, за зображеннями одягу, щедро орнаментованого аплікацією, вишивальними швами, на давніх предметах можна реконструювати святковий одяг кімерійців (X-VІІ ст. до н. е.),
Скіфів (VII-III ст. до н. е.), сарматів (III ст. до н. е. – III ст. н. е.), які жили на наших землях (мал. 25).
Мал. 25. Давній одяг: а – кімерійців; 6 – скіфів; в – сарматів
У похованнях перших століть нашої ери знайдено залишки вбрання, оздобленого вишивкою та аплікацією. Відшукана срібна фігурка людини (мал. 26) підтверджує, що вишиванки були поширені в VI ст. н. е.
Мал. 26. З історії вишивки античної доби: а – срібна фігурка людини (VI ст. н. е.); б – реконструйований одяг
– Що називають вишивкою, вишиванням?
– Назви матеріали, які використовують для вишивання.
– Назви функції вишивки.
– Що ти дізналася з історії вишивки?
Вишивка була складовою художньої культури Київської Русі. В XI ст. сестра князя Володимира Мономаха – Анна – організувала в Андріївському монастирі першу вишивальну школу, де дівчата вчилися гаптувати* золотими і срібними нитками.
З літописних джерел відомо, що мистецтво вишивки на наших землях ніколи не переривалося. Іноземні мандрівники засвідчують, що XVI- XIX ст. – це доба розквіту українського гаптування. Для цього використовували найрізноманітніші коштовні тканини: парчу, шовк, оксамит, атлас тощо.
У цей час гаптуванням оздоблювали предмети християнського культу, храмів, одяг священнослужителів, одяг козацької старшини. Унікальні зразки давніх вишивок збереглися до наших часів (мал. 27).
Мал. 27. Фрагменти вишивок золотими, срібними, шовковими нитками
Вишивкою здавна щедро оздоблюють одяг: жіночі головні убори, жіночі, чоловічій дитячі сорочки, плахти, кожухи, безрукавки, керсетки, кептарі, свити та ін. (мал. 28).
* Гаптувати – вишивати шовковими, золотавими або сріблястими нитками.
Мал. 28. Традиційний український одяг, оздоблений вишивкою
Серед обрядових, інтер’єрних і побутових виробів найбільше уваги приділяють вишиванню рушників, скатертин, наволочок, фіранок, простирадл та ін. Не було хат у селах України, де б не було вишитих виробів. Та й зараз у багатьох хатах цінується вишивка, яка надає оселі самобутнього колориту, комфортної енергетики, святковості, поетичності, урочистості (мал. 29).
Мал. 29. Оздоблення інтер’єру традиційного житла виробами з вишивкою
Українська вишивка – культурне надбання нашого народу. Вона зачаровує глибинністю, різнобарвністю, вишуканістю, дивовижною красою. За вишиванками українців пізнають у всьому світі.
Чи знаєш ти
Колись за так звані “золоті шви України” платили золотом, особливо цінувалося гаптування шовком. Пару волів треба було відlати за хустку, вишиту шовком.
Особливим елементом українського одягу є коралі. За коралі хату можна було купити. За словами арабських, європейських мандрівників кількасотрічної давнини, жінки в Україні на грудях носять “цілі скарби”.
1. Яке значення в українській культурі має вишивка?
2. Обговори разом з однокласниками елементи народного костюма.
3. Який обряд з вишитим рушником зображено на вишивці?
А) зустріч гостей хлібом-сіллю на вишитому рушнику;
Б) випроводжання гостей хлібом-сіллю на вишитому рушнику.
4. Верхній хутряний одяг без рукавів – це
А) керсетка;
Б) кептар;
В) кожух;
Г) свита.
5. Досліди обрядові й магічні функції вишивки та вишивання в народних традиціях і фольклорі (пісні, прислів’я, уривки художніх творів, казки, вірші тощо). Обговори знахідки з однокласниками.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Ознайомлення із взірцями традиційних виробів з вишивкою
Інструменти та матеріали: ножиці, клей, олівці, зразки традицій них вишивок, підручник, робочий зошит.
Послідовність виконання роботи
1. Здійсни пошук зображень зразків традиційної вишивки з використанням різних джерел інформації.
2. Уважно розглянь зображення традиційних вишивок на різних виробах.
3. Охарактеризуй способи розташування традиційної вишивки на різних виробах.
4. роздруківки, ксерокопії, вирізки, малюнки або ескізи зразків традиційної вишивки наклей у робочий зошит.
Скарбничка мудрості
“Рушники вишивати – буде чим гостей шанувати”.