Мета: розширювати активний словниковий запас учнів; ознайомити учнів із загальною інформацією про столицю України, про визначні місця Києва; сприяти розвитку патріотичних почуттів до батьківщини; розвивати естетичний смак учнів.
Обладнання: підручник, відеозаписи про Київ, роздавальний матеріал, наочність.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т. Good afternoon, dear children! I am glad to see you!
Ps. Good afternoon, dear teacher!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Перевірка домашнього завдання
Впр. 3, с. 163.
Уведення в іншомовну атмосферу.
Фонетична
Декламування вірша про Київ (автор – М. А. Болсунівська).
The golden domes of Lavra
And blooming chestnut trees –
The finest place in summer…
Here’s Kyiv as it is.
The tangled streets… and traffic,
The waters of Dnipro.
It is a place of wonders
You’ve never seen before.
Читання
Text “What do you know about Kyiv?”
Kyiv is the capital of our country. It is located on the Dnipro River. It is the largest city in the Ukraine. More than three million people live there. Kyiv was founded more than 1500 years ago.
It is the political, economic, industrial and cultural centre of our country. There are many factories in Kyiv. They make different products.
In Kyiv there are many museums, monuments, theatres, cinemas and palaces. Our capital is very beautiful in spring when chestnut trees are in blossom.
Khreschatyk is the main street in Kyiv. It
There are many historical places in Kyiv. For example, St. Sophia Cathedral, Kievo-Pechersk Lavra, Water Museum and many others.
Перевірка розуміння прочитаного
– Answer the questions.
Is Kyiv the capital of Ukraine? Is it located on the river Thames? Was Kyiv founded more than 10 thousand years ago? Is it a cultural and economic centre of Ukraine? Is Kyiv very beautiful in spring? Is Khreschatik a wide street? Is Khreschatik a long street? Is a chestnut tree a symbol of Kyiv?
Keys: 1 yes; 2 no; 3 no; 4 yes; 5 yes; 6 yes; 7 no; 8 yes.
Уведення нової лексики
С. 164.
Впр. 4, с. 164.
Впр. 5, с. 164-166.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
Т. Did you like the lesson? What was difficult for you?
The lesson is over. Today I am very satisfied with your work. Thank you very much! Your marks are.
Домашнє завдання
Впр. 6, с. 167.