Урок 11. ВПРАВИ НА ПОРІВНЯННЯ ХУДОЖНЬОГО
І НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО ОПИСІВ
Мета: продовжити закріплювати знання учнів про текст; формувати вміння порівнювати однотемні тексти-описи художнього і науково-популярного стилів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати вміння бачити прекрасне у повсякденному житті.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Лунає дзвіночок, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 41, с.22-23)
– Прочитайте вдосконалений текст.
– Які слова замінили синонімами?
– Який це тип тексту?
2. Фронтальне опитування
– Що таке текст?
– Які типи текстів вам відомі?
– Яку роль у тексті відіграють абзаци?
3. Каліграфічна хвилинка
Кк ко ос ул ар
Козуля, косуля, сарна
– Як називаються такі слова? До якої частини мови вони належать?
– Складіть з одним зі слів речення та запишіть у зошити.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усне виконання вправи
Читання тексту “ланцюжком”
– Чому текст має таку назву?
– Скільки у тексті абзаців?
– Спробуйте поміняти їх місцями. Що з цього вийшло?
– Поясніть, за яким правилом пишуть слова у завданні 3.
– Наведіть приклади інших слів, що пишуть за цим правилом.
2. Колективне виконання вправи 43 (с. 23-24)
Самостійне читання тексту учнями
– Що цікавого дізналися з тексту?
– Яка його головна думка, мета?
3. Розвиток мовлення
Складання тексту-міркування на тему “Чи можуть тварини спілкуватися?”
– Пригадайте ознаки тексту-міркування.
– Кожну частину тексту пишіть з абзацу.
4. Перевірка виконаної роботи
5. Фізкультхвилинка
Раз – піднялись, два – присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може, час відпочивати?
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Раз – піднявся увесь клас –
Фізкультпауза у нас.
6. Порівняння однотемних текстів-описів. Вправа 44 (с. 24)
– Прочитайте тексти.
– Визначте, де художній, а де науково-популярний текст?
– Чому ви так уважаєте?
– Що спільного в обох текстах?
– У якому тексті автор називає тільки ознаки квітки, а в якому ділиться враженнями про цю рослину?
– Які порівняння використовує автор у художньому тексті?
– Де найчастіше ви можете зустріти науково-популярний текст?
Для допитливих учнів учитель може запропонувати виконати вдома завдання 3 вправи.
7. Самостійна робота
1 варіант
– Складіть і запишіть художній опис верби, використовуючи подані вирази.
Зелені кіски; гілки, наче руки; задивляється у воду на свою вроду; тихесенько розмовляють; низенько схилилися; то плаче, то сміється; шепочуть, зажурилась.
2 варіант
– Складіть і запишіть науковий опис дуба, використовуючи подані вирази.
Розлогий, могутній, дужий, цар дерев, плоди їстівні для тварин, останній скидає листя.
8. Заслуховування робіт учнів. Виправлення мовних помилок
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Чого навчилися?
– Що здалося складним?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 45, с. 25.