ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕННЯ ДЖ, дж, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НИМ

Мета: вчити учнів правильно позначати звук [дж] буквосполученням Дж, дж на письмі; вправляти у вимові слів зі звуком [дж] і читанні слів із цим буквосполученням; розвивати мовлення, навички письма малих і великих букв; виховувати охайність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Повторення правил сидіння за партою під час письма.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за малюнком зошита (с. 48)

– Кого ви бачите на малюнку?

– Що робить дівчинка?

– Звідки вона бере воду?

Відгадайте загадку.

– Не мотор, а шумить,

Не пілот, а летить,

Не гадюка, а жалить. (Бджола, джміль, оса)

– Вимовте слова бджола, джміль.

– Спробуйте вимовити перші звуки [бдж], [дж], простежте, як ви це робите.

– У словах бджола, джміль є звук [дж], який на письмі позначається двома буквами: д і ж.

2. Письмо буквосполучення дж

– Малі букви д і ж у буквосполученні дж поєднуються безвідривно. Але у буквосполученні Дж, написаному з великої букви, букви Д і ж поєднуються відривно.

Учні пишуть два рядки цих буквосполучень у зошиті.

– Порівняйте написання кожної пари. Виберіть

найвдаліше зображення. Не забувайте дотримуватися однакової відстані між буквосполученнями.

3. Письмо слів

– Прочитайте слова джміль, бджола, джерело хором. Який звук передає буквосполучення дж?

– Запишіть слова в рядках. Зверніть увагу на написання буквосполучення жо і на те, що всі елементи букв, які тут виходять за межі основного рядка, є прямими.

Фізкультхвилинка

4. Письмо речень

Перше речення учні читають, з’ясовуючи, чим саме корисні бджоли.

Слід вимагати безвідривного поєднання в буквосполученнях ли, хи.

Учні наводять речення по пунктирах і пишуть його під диктування вчителя. Таким чином виробляється темп письма.

Друге речення учні читають хором. Учитель пропонує спробувати безвідривно поєднати букви в буквосполученні рельн слова джерельна. Це речення учні списують по слову.

Обмінявшись із сусідами по парті зошитами, перевіряють написане.

5. Розфарбовування малюнка

6. Списування з Букваря (с. 138)

– Спишіть слова в стовпчиках.

7. Виконання завдань

– Прочитайте вірш А. Німенко. Випишіть слова з буквосполученням дж. Підкресліть буквосполучення дж.

Нам дала англійська мова,

Часто “дж” – початок слова:

Джерсі – в’язана тканина,

Джемпер – плетена кофтина,

Джем – желе із фруктів й цукру,

Джинси – зручні усім брюки.

– Прочитайте слова. Доберіть до них пару з довідки.

Працьовита – …

Лісові – …

Чисте – …

Слова для довідки: джерело, дзвіночки, бджола.

Робота над прислів’ям

– Складіть прислів’я, поясніть, як ви його розумієте. джерельця, З малого, річка, починається, велика.

(З малого джерельця велика річка починається.)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

– Яке буквосполучення навчилися писати на уроці?

– Який звук воно позначає?

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Гра “Знайди момилку”

– Котику Мурчику прикро було:

Булка від нього сховалась в дупло.

– Лисичка знає на зубок

Смачненьку казку “Колосок”.

– Охав автобус, віз пасажирів:

Вчених пташок та дресированих звірів.

– Ходить капля біля річки,

Витягає жаб з водички.

– Ми з братом лісники від роду –

Пиляли палкою колоду.

– Кинула шишку на мене зозуля,

В мене на лобі з’явилася куля.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕННЯ ДЖ, дж, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НИМ - Плани-конспекти уроків по українській мові


ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕННЯ ДЖ, дж, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НИМ