Лісівництво
РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ
Лекція 8. ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЕВНИХ ПОРІД У ЛІСОВИХ НАСАДЖЕННЯХ
8.5 Взаємодія дуба і ясена
У дібровах України господарство ведеться не тільки на дуб, але і на дуб з ясенем звичайним, як двома головними породами. У правобережному Лісостепу головною породою може бути і клен – явір, а у Прикарпатті – бук лісовий.
Високі якості ясеневої деревини, його корисні властивості як породи першого ярусу дозволяють ясен вирощувати у відповідних лісорослинних умовах
Специфічним для ясена є різка зміна взаємодії з іншими породами залежно від того, наскільки сприятливими для нього будуть лісорослинні умови. У сприятливих умовах ясен досить конкурентоздатний з яскраво вираженою властивістю пригнічувати
Характерним при взаємодії дуба і ясена є те, що найбільша напруга взаємин спостерігається у корененаселеному шарі грунту. Головну роль тут відіграє поверхнева, сильно розгалужена коренева система ясена. Особливо це відчутно у степових дібровах, де ясен з успіхом перехоплює вологу.
У природних за походженням насадженнях ясен доживає до стиглості тільки у виключно багатих умовах (ясеневий підтип груд, дібров). Стосовно умов зволоження, то у сухих дібровах ясен поступається дубу. У свіжих дібровах – домінує ясен, а у вологих – дуб. Все це потрібно враховувати при лісовирощуванні.