ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

Розділ ІІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

Тема 1. СТАРОДАВНІЙ ЄГИПЕТ

§ 12. ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е.

1. УТВОРЕННЯ МОГУТНЬОЇ ДЕРЖАВИ

Чому стало можливим утворення могутньої держави в Стародавньому Єгипті?

У XVI ст. до н. е. Єгиптом правив Яхмос І, який не лише об’єднав під своєю владою країну, а й перетворив Єгипет на найсильнішу державу тогочасного світу. Його правління започаткувало період Нового царства.

Аби завойовувати чужі землі й обороняти свою країну, фараонам потрібне було

постійне військо – велике, єгипетське дисципліноване і навчене. Завдяки розвитку ремесел у країні військо було добре озброєно. Почали застосовувати в цей час бойові колісниці – легкі двоколісні візки, запряжені кіньми. Загони воїнів на колісницях могли долати великі відстані й несподівано нападати на супротивників. Велику частину війська складали піхотинці. Одні були озброєні луками, інші – довгими списами, бойовими сокирами або кинджалами. Для особистого захисту піхотинці використовували невеликі легкі щити, зручні в рукопашному бою. Ворожі укріплення вони штурмували, приставляючи до стін
довгі драбини.

На основі тексту й ілюстрацій поясніть, чому за часів Нового царства єгиптянам удалося здійснити багато переможних походів.

 ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

 ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

 ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

1 – бойова колісниця; 2 – давньоєгипетське військо (давньоєгипетські зображення)

2. ФАРАОНИ НОВОГО ЦАРСТВА

Чим уславилися фараони доби Нового царства?

Період Нового царства був позначений правлінням фараонів, які залишили помітний слід в історії країни. Поряд із чоловіками на єгипетський трон зводилися і жінки. Могутньою правителькою XV ст. до н. е. була “перша серед найвродливіших” – цариця Хатшепсут, котра царювала 21 рік. Як і годилося фараонові, вона носила накладну царську борідку. Період її правління ознаменувався припиненням воєн, відбудовою зруйнованих єгипетських храмів. Вона уславилася не військовими походами, а організацією великої морської експедиції за золотом, слоновою кісткою, екзотичними деревами і звірами, а також парфумами в далеку країну Пунт*.

Тутмос III отримав владу після смерті Хатшепсут. Він увійшов в історію як великий полководець: здійснив 17 походів без жодної поразки.

Військо Тутмоса III заволоділо Фінікією, Сирією. На півдні – завоювало Нубію з багатими золотими копальнями. Здобуті території ставали новими частинами єгипетської держави. За часів правління Тутмоса III кордони Єгипетського царства сягали річки Євфрат в Азії, а в Африці – доходили до четвертого порога Нілу.

 ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

Гранітний сфінкс із обличчям Хатшепсут Фараон Тутмос III у вигляді сфінкса

(давньоєгипетські скульптури)

Своїми військовими успіхами уславився і фараон Рамзес II, який правив у XIII ст. до н. е. Цей єгипетський велетень (його зріст становив 2 м 10 см) прожив 90 років, правив країною впродовж 67 років, мав залізне здоров’я.

*Нині це територія держави Сомалі – східноафриканської країни, розташованої на узбережжі Індійського океану.

Рамзес II зібрав величезну, як на той час, армію – 20 тисяч воїнів – і вирушив до Сирії. Він прагнув розбити хетського* царя одним ударом. Проте сам ледь не потрапив у пастку. Хетські “перебіжчики” (насправді – шпигуни) запевнили фараона, що хети нібито відступили від міста Кадеш. Саме там величезне хетське військо оточило нечисленних єгиптян. Проте жорстока битва не принесла перемоги жодній із сторін.

Другий похід на хетів Рамзес II розпочав із підкорення приморських міст, аби мати зручне судноплавне сполучення з Єгиптом. Потім упродовж кількох років крок за кроком витісняв хетів із Палестини і Сирії, доки не вийшов до берегів Євфрату.

Нарешті Рамзес II і хетський цар уклали довічний мир. Це був перший в історії людства мирний міжнародний договір, відомості про який дійшли до нашого часу.

На основі документа визначте, які були умови договору між єгиптянами і хетами.

З угоди єгипетського фараона Рамзеса II із царем хетів

Хай буде прекрасний мир і братство між дітьми дітей великого царя Хетів і Рамзеса, величного царя Єгипту. Єгипет і країна Хетів хай живуть, подібно до нас, у мирі й братстві на всі часи… Якщо піде який-небудь ворог проти володінь Рамзеса, то хай Рамзес скаже величному царю Хетів: іди зі мною проти нього з усіма твоїми силами… Якщо Рамзес розгнівається на своїх рабів, коли вони піднімуть повстання, і піде приборкувати його, то разом з ним повинен піти і цар Хетів… Усе написане на срібній дошці тисяча богів та богинь країни Хетів є обов’язковим щодо тисячі богів і богинь Єгипту. Вони є свідками моїх слів.

Рамзес II уславився також грандіозним будівництвом: у часи його правління було споруджено чимало нових міст і храмів.

Проте могутність давньоєгипетської держави не могла тривати вічно. Наступники Рамзеса II були більше заклопотані обороною держави, ніж організацією нових військових походів. Підкорені фараонами народи Азії нерідко повставали. До того ж, численні військові походи і безперервні вторгнення іноземних племен виснажили країну. Ослаблення верховної влади призвело до занепаду колись могутньої єгипетської держави. У другій половині VI ст. до н. е. Єгипет було завойовано персами.

* Хети – народ Малої Азії, який створив там власну державу. Боролися з Єгиптом за панування в Сирії.

За допомогою ілюстрацій розкажіть: як зображували Рамзеса II єгиптяни.

 ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е

Давньоєгипетські зображення Рамзеса II

Перевірте засвоєне на уроці

1. Які значні події відбулися в історії Єгипту періоду Нового царства?

2. За яких фараонів єгипетська держава досягла найбільшої могутності?

3. Що зробили для посилення Єгипту Хатшепсут, Тутмос III та Рамзес II?

4. Уявіть себе єгиптянином – учасником походу в Сирію. Складіть коротку розповідь про єгипетське військо та його похід до чужої країни.

Домашнє завдання

1. Вправи з “історичної математики”. Скільки приблизно минуло років від утворення єдиної єгипетської держави до завоювання Єгипту персами? Скільки це століть?

2. Що вам найбільше запам’яталося з історії Нового царства? Складіть про це розповідь.

Єгипетські колекції в музеях України

Найбільша вітчизняна колекція давньоєгипетських пам’яток зберігається в Одеському археологічному музеї HAH України, заснованому в 1825 році. На сьогодні – це понад 800 експонатів (див. сайт музею http:// www. archaeology. Odessa. ua).

Майже 100 давньоєгипетських старожитностей зібрано в Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. Яворницького ( Http://museum. dp. ua ). На унікальні давньоєгипетські збірки варто звернути увагу у Львівському музеї історії релігії (www. Http://www. museum. lviv. ua ) та Полтавському краєзнавчому музеї ( Http://www. pkm. poltava. ua ).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е - Історія


ЯК ВІДБУВАВСЯ РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В II тис. до н. е