ТЕМА 1. ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ
Урок 15. Як вивчають хімічні сполуки і явища. Спостереження й експеримент у хімії
Цілі: ознайомити учнів з основними науковими методами пізнання в хімії з метою формування вмінь спостерігати, фіксувати результати, аналізувати, співставляти, порівнювати, узагальнювати для успішного оволодіння системою хімічних знань у майбутньому.
Обладнання: азбестова сітка, тигель, тигельні щипці, хімічні склянки, скляна пластина, концентровані розчини амоніаку, хлоридної кислоти, барій хлориду, натрій
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: лекція, самостійна робота – експрес-тести, робота в групах, бесіда, демонстраційний експеримент.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Експрес-тести за варіантами тестових завдань з теми “Фізичні, хімічні явища. Хімічні реакції: ознаки, умови виникнення, перебігу, припинення”.
І варіант | ІІ варіант | |
1 | Які з наведених явищ є хімічними? | 1. Які з наведених явищ є фізичними? |
А) Б) зацукровування варення; В) замерзання води; Г) розчинення кухонної солі у воді; Д) гниття листя | ||
2 | Які з наведених явищ є фізичними? | Які з наведених явищ є хімічними? |
А) Кування заліза; Б) горіння паперу; В) загнивання м’яса; Г) танення льоду; Д) утворення інею | ||
3 | Вкажіть, у яких випадках хімічна реакція не відбулась | Вкажіть, у яких випадках хімічна реакція відбулась |
А) у воді розчинили кухонну сіль, вода набула солоного смаку; Б) мідну пластину нагріли в полум’ї, вона потемніла; В) негашене вапно помістили у воду, температура води підвищилась; Г) закип’ятили воду, спостерігається утворення бульбашок; Д) у хлоридну кислоту помістили шматок крейди, виділився газ | ||
4 | Яка ознака реакції дії оцту на соду? | Яка ознака реакції горіння магнію? |
А) Виділення газу; Б) випромінювання світла; В) утворення осаду; Г) зміна забарвлення спіралі | ||
5 | Чим є в реакції горіння магнію білий порошок? | Чим є в реакції вода під час розкладання струмом? |
А) Реагентом; Б) вихідною речовиною; В) продуктом реакції | ||
6 | Вкажіть, яким явищем є плавлення? | Вкажіть, яким явищем є горіння? |
А) Фізичним; Б) хімічним; В) біологічним | ||
7 | Вкажіть, чим супроводжуються ендотермічні реакції? | Вкажіть, чим супроводжуються екзотермічні реакції? |
А) Поглинанням теплоти; Б) виділенням теплоти; В) без зміни теплового ефекту | ||
8 | Вкажіть ознаку реакції крейди з кислотою | Вкажіть ознаку реакції скисання молока |
А) Вилучається тепло; Б) виділяється газ; В) з’являється запах; Г) змінюється смак | ||
9 | Вкажіть умови виникнення хімічних реакцій | Вкажіть умови перебігу хімічних реакцій |
10 | Вкажіть ознаки реакції гниття листя | Вкажіть ознаки реакції протухання яєць |
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Під час вивчення нового матеріалу доцільно створити гетерогенні групи.
1. Даємо відомості про основні наукові методи пізнання.
2. Використовуючи метод групового дослідження, учні опрацьовують матеріал за підручником.
3. Заслуховуємо виступи учнів, складаємо на дошці й у зошитах схему:
ІV. Засвоєння знань
Демонстраційний експеримент
1) Дослід № 1. Дим без вогню.
Дослід № 2. Горіння цукру.
Дослід № 3. Виверження вулкану.
Дослід № 4. Перетворення води на молоко.
Дослід № 5. Вогонь від краплини води.
2) Обговорення в групах (група 1 – дослід 1…), фіксація спостережень, результатів, гіпотез щодо пояснень спостережень, спроби зробити узагальнення.
3) Оформлення результатів у вигляді таблиці.
Назва досліду | Що робили | Спостереження | Пояснення |
4) Заслуховуємо виступи учнів, за необхідності коректуємо їх.
V. Домашнє завдання