Історія економічних вчень
КРИТИЧНИЙ НАПРЯМ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ. ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛІСТИЧНИХ ІДЕЙ. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ СОЦІАЛІСТІВ-УТОПІСТІВ
Яку власність вважав Ш. Фур’є економічною основою майбутнього ладу?
Фур’є головним здобутком свого творчого життя вважав відкриття нової форми організації суспільства – асоціації, яку він називав Соціальною Гармонією.
Первинною господарською одиницею асоціації, за Фур’є, є фаланга. Для неї характерні суспільна форма виробництва на підставі спільної власності та розподіл відповідно
Проте фаланга Фур’є – це не просто кооперація, яка передбачає поділ праці та спеціалізацію. Це щось на зразок акціонерного товариства, але частину витрат фаланги становлять витрати на суспільні потреби — виховання дітей, утримання дитячих дошкільних закладів
Отже, господарську систему нового суспільства він бачив як сукупність окремих, економічно відособлених одиниць – фаланг, – хоча й підкреслював, що для загальносуспільних великомасштабних робіт будуть створюватись міжфалангові (“промислові”) армії.
Економічною основою майбутнього ладу Фур’є вважав суспільну власність на засоби виробництва, але трактував її досить оригінально. Державними засадами організації суспільства він поступається на користь об’єднань, що перебуватимуть між собою у товарних відносинах. Власність усуспільнюється не державою, а окремими товариствами – фалангами, – які стають реальними власниками. Але й у фалангах Фур’є зберігається приватна власність. Вона визначає пропорції розподілу продукту, хоч і не впливає на виробництво, що функціонує в суспільній формі. Господарем виробництва є весь колектив фаланги, він управляє виробництвом, планує спільну діяльність.