І семестр
ТЕМА “ЇЖА. ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ. ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ”
УРОК 25
Тема. Їжа в школі та після школи
Мета:
– вдосконалювати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення;
– поповнити тематичний словниковий запас учнів, навчити складати словосполучення та речення з новими ЛО;
– формувати вміння робити узагальнення, порівняльний аналіз та висновки з вивчених проблемних ситуацій.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання. Впр. 4, с. 46
B) Впр. 1, с. 46-47 – read the posters made by children from different clubs and discuss the questions after them.
How to plan attractive meals.
How to plan time-saving meals.
How to be green.
In what clubs were these posters created?
What do we learn in them?
Are these bits of advice useful? Who are they useful for? Why?
Do you of ten go to fast-food places?
Do you agree with what is said in the posters?
How can you help to produce less rubbish?
C) Впр. 2, c. 47 – read and match the names of the places with the countries.
Burger World – American food
Curry Corner – Chinese food
Hong Kong Takeaway – English food
Parisian – French food
The Acropolis – Greek food
The Fish and Chip Palace – Indian food
The Pizza Place
The Sushi Shop – Japanese food
D) Впр. 3, c. 47-48, in your copybooks number the paragraphs in the correct order.
E) It is interesting to know. The food game
Hidden in the sentences below are names of food items. You cannot find them by looking at the sentences; they are there by pronunciation.
I hope he’ll be true to you [beet)
She had a cough even today (coffee)
Don’t tell me mama laid the table so early (marmalade)
Don’t bake condensed milk sweet (bacon)
Please meet me tomorrow (meat)
The donkey brays inside the shed (raisin)
He’s been staying here for six months now (beans)
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Скласти діалог “У шкільній їдальні”.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.