Лісівництво
РОЗДІЛ 1. ЛІСОВА ЕКОЛОГІЯ ТА ТИПОЛОГІЯ
Лекція 8. ЛІСІВНИЧО-ЕКОЛОГІЧНА ТИПОЛОГІЯ
8.4 Загальна характеристика груп типів лісорослинних умов (едатопів)
Складові трофогенного ряду мають наступні особливості грунту та рослинність.
Група А – бори, представлені бідними грунтами, найчастіше – піщаними, а в гірських умовах – щебенистими, з неглибоким профілем. Сюди входять також грунти, заболочені за верховим типом.
Рослинність – оліготрофна (сосна, береза, брусниця, верес і подібні).
Група В – субори,
Рослинність представлена боровими оліготрофами та мезотрофами: сосна, береза, вільха сіра, ялина, горобина, орляк, буквиця лікарська, грушанка та ін.
Група С – складні субори (сугрудки, судіброви) – відносно родючі місцеоселення. Грунти – супіщані, іноді з суглинковими прошарками, малопотужні легкі суглинки, грунти торф’яні перехідних
Рослинність корінних деревостанів-мегатрофи. Мезотрофи (дуб, ялина) зростають у верхньому ярусі. Підлісок та надгрунтовий покрив – із мегатрофів.
У сухих місцеоселеннях переважає ксерофітна рослинність. Деревостани – низьких або знижених бонітетів. Серед надгрунтового покриву переважають ксерофіти та ксеромезофіти.
Умови зі свіжим зволоженням утворюються залежно від рівня залягання грунтових вод: на піщаних грунтах на глибині 2-4 м, а на суглинистих – понад 4 м. У лісовій зоні (Полісся) грунти – слабоопідзолені. У цих умовах утворюється оптимальне зволоження для сосни, ранньої форми дуба, берези повислої, модрини, ясена звичайного, граба, кленів. Надгрунтовий покрив та підлісок представлені мезофільними видами з домішкою ксеромезофітів.
Вологі умови сприятливі для росту дуба пізньої форми, ялини, берези пухнастої, ялиці, липи, осики. Сирі місцеоселення характерні надлишком зволоження, що негативно впливає на ріст деревної рослинності, крім вільхи чорної.
Мокрі типи мають великий надлишок вологи, торф’яні грунти. У сирих і мокрих типах у надгрунтовому покриві переважають гігрофіти. Мезофіти можуть зростати на мікропідвищеннях.
П. С. Погребняк, як і Є. В. Алексєєв, розглядав тип лісу як синонім типу лісорослинних умов.