Урок 11. ЗГИНАННЯ ТА ВИРІЗУВАННЯ ПАПЕРУ. СЮЖЕТНА ВИТИНАНКА “ВЕДМЕДИКИ”
Мета: удосконалювати навички роботи з папером; навчати учнів аналізувати форму, виявляти ознаки гармонійної єдності форми та декору; розширювати знання про побудову симетричних композицій; розвивати оригінальність мислення, фантазію у створенні декоративних композицій, спостережливість; прищеплювати художній смак; виховувати зацікавленість українським декоративно-прикладним мистецтвом, любов до історії та традицій українського народу.
Обладнання:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Діти, сьогодні на уроці ми ознайомимося із сюжетними витинанками, які використовують митці декоративно-прикладного мистецтва.
Уявно перенесемося на багато років назад, у часи, коли виникли вити – нанки. Виготовимо сюжетну витинанку “Ведмедики”.
2.
– Витинанки кінця XIX – початку XX століття вирізняються високою художньою майстерністю. У кожному регіоні та в багатьох осередках населення вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, силуетів, багатства орнаментів.
– Що таке сюжетна витинанка?
– До сюжетних належать витинанки, виготовлені за мотивами народних пісень, легенд або навіяні музикою та поезією.
– Відгадайте, кого ми сьогодні виготовлятимемо?
– Роздивіться фотографії ведмедиків. (Мультимедійна презентація.)
СЕРЕД ЛІТА ВИПАВ СНІГ
Серед літа ведмежата
Поховалися в барліг.
– Треба,- кажуть,- знову спати,
Бо на землю випав сніг.
Як почули це сороки,
То сміялись цілий день:
– От, дурненькі лежебоки,
Полюбуйтеся лишень.
Полягали тихі й кволі,
Налякалися зав’юг,
А насправді – це з тополі
Облетів останній пух.
П. Сорока
Фізкультхвилинка
Раз, два – всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири – нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять, шість – всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім – в потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять – відпочили
І за парти дружно сіли.
3. Демонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
Мультимедійна презентація
– Розглянемо зразки на дошці.
Робота за підручником (с. 32)
– Виготовлятимемо композицію у такій послідовності.
1. Складіть папір навпіл.
2. Від згину намалюйте половину композиції.
3. Виріжте по контуру.
4. Розверніть та приклейте на фоновий картон.
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
Правила користування ножицями
1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.
2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.
3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим шарнірним з’єднанням.
4. Не тримайте ножиці лезом угору.
5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.
6. Не заважайте товаришам, коли вони працюють.
7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.
8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не поранити руку.
Правила роботи з папером
1. Розкладіть зручно всі матеріали та інструменти на робочому місці.
2. Якщо працюєте за малюнками, розмістіть їх перед очима.
3. Перш ніж прогладити лінію згину, переконайтеся, що куточки і краї паперу збігаються один з одним.
4. Спочатку натисніть пальцями на середині лінії згину, а потім розгладжуйте її від середини до країв.
5. Готові паперові фігурки зберігайте у спеціальній папці або коробочці.
III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Звучать аудіозаписи українських музичних творів.
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
– Оцініть роботу своїх товаришів.
– Чи задоволені ви результатами роботи?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам урок?
– Які нові знання ви здобули на уроці?
– З яким настроєм ви працювали?