АЙВА – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ

Деякі садові культури набули невеликого розповсюдження в садах і на присадибних ділянках через високу вимогливість до кліматичних умов або ж були незаслужено забуті в останні десятиліття. Однак зі збільшенням кількості теплиць в особистих садових господарствах з’явилася можливість вирощувати теплолюбні культури навіть у регіонах із холодним кліматом. До таких плодових культур належать айва, алича, персик.

АЙВА

Айва належить до насіннячкових плодових культур. Дерева

нижчі, ніж у яблуні та груші, цвітуть одиночними великими квітками. Плоди культурної айви великі, містять від 10 до 70 насінин. Айву розмножують живцями, щепленням, кореневими нащадками, іноді насінням. Вік плодоносіння айви – 3-4 роки. Вона належить до дуже вологолюбних культур. Коренева система айви проникає неглибоко в грунт, тому при недостатньому зрошенні якість плодів різко погіршується. Вони стають дрібними, твердими, з великою кількістю кам’янистих клітин. За моро30стійкістю айва поступається груші. У зв’язку з тим, що дерево цвіте пізно, воно не боїться весняних заморозків.

Плоди айви

використовують в основному для переробки, оскільки свіжими вони малоїстівні. До переваг айви належать високий уміст вітамінів, дуже великий розмір плодів, середня вага яких становить 1-2 кг. У садах айву використовують як карликову підщепу для груші.

У культурної айви розрізняють три різновиди, які мають різну форму плодів: яблукоподібний, грушоподібний, португальський.

Для вирощування в регіонах із теплим кліматом, а також у теплицях використовують такі сорти.

Айва японська. Інша назва – Хеномелес. Родом з Японії. Чагарникова форма, виростає до 3 м, дуже світлолюбний різновид. Менш вимоглива до вологи та якості грунту, ніж інші сорти. Плоди дрібніші, ніж у звичайних різновидів садової айви, середня вага до 70 г, жовтувато-зеленого кольору. Використовують їх переважно для переробки.

Рясна кримська. Сорт народної селекції. Завдяки відносній зимостійкості можна вирощувати в садах, але краще – у захищеному грунті. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 3-4 роки. Середня вага плодів – 300 г, забарвлення лимонно-жовте, м’якоть тверда, чудово підходить для переробки. Сорт належить до самобезплідних.

Кримська ароматна. Сорт виведений у Нікітському ботанічному саду. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 2-4 роки. Середня вага плодів – 300 г, забарвлення лимонно-жовте, м’якоть соковита, кислувата. Дерево відносно моро30стійке, але квітки можуть ушкоджуватися весняними заморозками. Сорт належить до самоплідних.

Мир. Сорт отриманий у Криму. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-4 роки. Сорт відносно зимостійкий, відзначається високою регулярною врожайністю. Середня вага плодів – 500-600 г, чудово підходять для консервування. Сорт належить до самоплідних.

Відмінниця. Сорт отриманий у Криму. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 3 роки. Сорт відносно зимостійкий. Належить до самоплідних.

Португальська. Сорт низької зимостійкості, дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 4 роки. Середня вага плодів – 300-400 г, м’якоть жовта, терпка. Сорт прекрасно підходить для консервування. Належить до частково самоплідних.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


АЙВА – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво


АЙВА – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ