Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання
ЧАСТИНА І
ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ
ДЕЯКІ ПРЕДСТАВНИКИ МЕТАЛІВ
Алюміній
Характеристика хімічного елемента
Алюміній перебуває в головній підгрупі III групи, належить до рідкісноземельних металів. На його зовнішньому електронному шарі міститься три електрони, які він здатний віддавати.
Порівнюючи Алюміній з іншими елементами цієї підгрупи, можна відзначити неметалічність Бору, який стоїть після Берилію в періоді, металічні властивості Галію, із чого можна припустити амфотерності
Поширеність у природі
Алюміній – найпоширеніший метал на Землі (3-тє місце серед усіх елементів; 8% складу земної кори). У вигляді простої речовини він у природі не зустрічається; входить до складу багатьох сполук, які утворюють грунт; глиноземів (Аl2O3) та бокситів (Аl2O3 ∙ хH2O).
Фізичні властивості
Алюміній – сріблясто-білий метал. Він ковкий, легко витягується в дріт, tпл = +660 °С, tкип = +2520 °С. При кімнатній температурі алюміній не змінюється на повітрі, тому що його поверхня покрита тонкою
Хімічні властивості
1) Взаємодія з киснем.
Алюміній є активним металом, тому на повітрі швидко реагує з киснем. Але перетворенню піддається тільки та частина алюмінію, яка перебуває на поверхні зразка, тому що продукт взаємодії – алюміній оксид – утворює щільну оксидну плівку:
4Аl + 3О2 = 2Аl2O3.
2) Взаємодія з галогенами.
Порошкоподібний алюміній активно взаємодіє з йодом за звичайних умов у присутності каталітичної кількості води:
2Аl + 3І2 = 2АlІ3.
3) Взаємодія з сіркою:
2Аl + 3S = Аl2S3.
4) Взаємодія з водою.
Незважаючи на високу хімічну активність, з водою алюміній не взаємодіє. У першу чергу, завдяки захисній плівці, а також тому, що продукт взаємодії алюмінію з водою – нерозчинна речовина.
5) Взаємодія з кислотами.
Аналогічно до всіх активних металів алюміній витісняє водень із розчинів кислот:
2Аl + 6НСl = 2АlСl3 + 3Н2;
2Аl + 3Н2SO4 = Аl2 (SO4)з + 3Н2.
6) Взаємодія з лугами.
Завдяки тому, що алюміній утворює амфотерні сполуки, він також здатний витісняти водень із розчинів лугів:
Добування алюмінію
Алюміній є одним із багатотоннажних продуктів металургійної промисловості. Його добувають у величезних кількостях, тому що він є цінним матеріалом і реагентом. У сучасній металургії алюміній добувають електролізом бокситів (алюміній оксиду). Оскільки сам алюміній оксид є дуже тугоплавкою речовиною, для зменшення енерговитрат у боксит додають плавиковий шпат (кальцій фторид), що знижує температуру плавлення руди.
Застосування алюмінію
Алюміній є цінним конструкційним матеріалом. Маючи відносну легкість (густина алюмінію набагато легша, ніж у сталі), він є досить міцним металом. Його використовують для виготовлення легких конструкцій, у сплаві з магнієм для обшивки літаків тощо. З алюмінію виготовляють столові прибори й посуд. У великих кількостях алюміній використовують у металургії для добування металів алюмотермічним способом.