Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Прислівник”. (Вправи 346-350).
Мета. Закріпити знання і вміння з теми “Прислівник”.
Обладнання: індивідуальні картки.
Хід уроку
Організація класу. Аналіз контрольної роботи (“Дієслово”, “Прислівник”). Повідомлення результатів виконаної роботи. Індивідуальні завдання для учнів, які виконали роботу бездоганно. Робота над типовими помилками, допущеними у перевірній роботі. Індивідуальна робота над помилками, допущеними у перевірній роботі.
III.
Розминка-гра “Так чи ні”.
Прислівник – це незмінна частина мови. (Так.)
– Прислівники в реченні виступають головними членами речення. (Ні.)
– Прислівники в тексті найчастіше з’єднані з дієсловами. (Так.)
– Різні форми прислівників утворюються за допомогою зміни їх закінчень. (Ні.)
– Слова вчора, сьогодні, завтра – це прислівники-синоніми. (Ні.) Прислівники у художніх текстах надають текстові більшої емоційності і виразності. (Так.)
– Прислівники у наукових текстах надають текстові більшої образності.
– Чи вживаються прислівники в наукових текстах? (Так.)
Робота з текстом (за вправою 346).
А) Ознайомлення з текстом.
Б) Рубрика “Слово про слово”.
Ліловий – кольору бузку або фіалки; світло-фіолетовий, бузковий, фіалковий.
В) Виписування з тексту словосполучень дієслово + прислівник.
Щедро розсипає, радісно блиснув, простягає ласкаво, підняли гордо, впав спеціально.
– За якими ознаками ви визначаєте прислівники?
– Яка роль прислівників у тексті?
Тренувальна вправа (вправа 347).
– Прочитайте і поміркуйте, яке значення для людини має вивчення рідної мови.
– Спишіть речення.
– Підкресліть прислівники і обгрунтуйте свій вибір.
– Яка роль цих прислівників?
– Розберіть за будовою прислівник глибше.
Фізкультхвилинка.
Робота в парах (вправа 348).
Варто заготувати таблички-карточки, бо креслення в зошиті забере час. Вправа виконується послідовно від 1-го по 4-е завдання, проте перше завдання – на заготовленій табличці-карточці, а інші – в зошиті.
Гра “Прикметник чи прислівник?”.
Ведучий (вчитель) зачитує речення або словосполучення з прислівниками вищого й найвищого ступенів або з прикметниками середнього роду тих ступенів порівняння, однозвучними з прислівниками. Учні уважно слухають. Якщо звучить прислівник, вони плетуть один раз у долоні.
Матеріал для гри:
Що у світі наймиліше?
Ми вибрали найвище дерево.
Байкал найглибше озеро земної кулі.
У цьому році річка розлилась ширше.
Сонце почало ходити вище, світити яскравіше.
Золото важче, ніж срібло.
Гостре слово сильніше меча.
З настанням весни частіше зникав журавель з дому.
Вибіркове списування з граматичним завданням (за вправою 188).
А) Читання тексту, з’ясування значень невідомих слів.
– Доведіть, що текст є науково-популярним.
– Назвіть вжиті у тексті прислівники. (Дружно, назустріч, навздогін, завзято, завжди, влітку, взимку.)
Б) Виписування з тексту словосполучень дієслово + прислівник (за зразком).
Цікава вправа.
– Прочитайте текст.
У хлопців мозок важчий та більший, ніж у дівчат;
У хлопців краще працюють легені та серпе;
Хлопці менше бояться болю;
У хлопців яскравіше виражені творчі здібності.
Зате:
Дівчата починають говорити раніше за хлопців;
У дівчат набагато більше розвинений музичний слух;
Дівчата легше за хлопців переносять біль;
Дівчата швидше освоюють іноземні мови.
– Ви переконалися, що добре бути і хлопчиком, і дівчинкою.
Спишіть: хлопчики про дівчаток, а дівчатка – про хлопчиків. Уважно формулюйте речення і грамотно записуйте.
Підкресліть прислівники.
Вправи для самостійної роботи (робочий зошит). Підсумок уроку. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 176 – запитання і завдання для повторення, вправа 350.