АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

РОЗДІЛ 1. АНІМАЛІСТИКА. ПЕЙЗАЖ

6. АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

Анімалістичний жанр – один з найбільш поширених напрямків у скульптурі. Цікавість до живої природи була притаманна людині з давніх-давен: перші скульптурні зображення з’явилися ще в епоху палеоліту. В античному світі фігурами тварин оформлювали людські помешкання і приміщення храмів і каплиць, а зображуваним істотам надавали магічного значення.

Нині на вулицях європейських міст ми можемо побачити скульптури тварин: монументи вершників на конях, статуї левів біля

парадного входу в резиденціях, барельєфи з птахами на тріумфальних арках, дрібна пластика анімалістичного жанру в декорі фасадів. Приватні зібрання аристократів поповнювалися портретами з улюбленими вихованцями, зокрема досить популярні були коні, коти, собаки чи екзотичні тропічні птахи. Особливе місце належить кабінетній скульптурі із порцеляни, бронзи чи гіпсу, виконаній в анімалістичному жанрі.

Тріумфальна арка – споруда над дорогою у вигляді проїзду для церемонії урочистого в’їзду переможця.

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

Ліссіп. Квадрига. Скульптура на фасаді собору Сан-Марко у Венеції

src="/image/1/image071_4.jpg" class=""/>

Маргарита Камардина. Бик

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

Сергій Феофанов. Мамонт

Фасад – зовнішній бік будівлі: передній, боковий або задній.

Термін “анімалізм” уперше було вжито в 1831 р. після виставки в Паризькому художньому салоні молодих французьких художників Антуана Луї Барі, Кристофа Фратена та Олександра Жуйонне, на якій вони представили мініатюрні фігурки тварин.

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

Г. Феоктистов. Равлик. Бронза

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

К. Шубнякова. Чапля

Нині анімалістичний жанр лишається одним з найпопулярніших. Скульптура тварин не тільки прикрашає екстер’єри міських будівель, а й слугує чудовим доповненням до інтер’єрів як особистих, так і громадських приміщень. Завдяки її універсальності, таку скульптуру можна помістити в приміщення будь-якого призначення: як невелику тендітну статуетку, що слугує незначним доповненням, своєрідним акцентом, або як монументальну скульптуру, навколо якої буде створено цілий інтер’єр.

1. Чому в первісні часи і в епоху Давнього світу люди створювали скульптурні зображення тварин?

2. Що спільного в живописній, графічній і скульптурній анімалістиці? А чим вона відрізняється одна від одної?

Створіть скульптуру тваринки як приклад малої пластики на вибір: вола, вівцю, козу, теля, віслючка, собачку, кота. Збережіть її, вона знадобиться пізніше для створення різдвяної шопки.

Інструменти та матеріали, пластилін, дощечка, стека, нитки та різні природні матеріали.

План роботи:

– Для того щоб самим зробити маленьку кабінетну скульптурку, знайдіть фотографії тварин, яких би ви хотіли виліпити. Вам знадобиться зображення персонажа в анфас і профіль. Вони будуть слугувати вам підказкою під час роботи.

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

Учнівські роботи. Скульптура. Змішана техніка

– Поміряйте лінійкою пропорції всіх частин тіла тварини. Ці розміри потрібно відтворювати в тому випадку, якщо ви хочете зробити реалістичну фігурку.

– Підготуйте матеріал для ліплення. Пластилін чи глину ретельно розімніть у руках, щоб видалити з маси пухирці повітря. Якщо пропустити цей етап роботи, глиняна скульптурка може тріснути під час висихання. Відділіть невелику порцію матеріалу.

– Фігурку можна складати з окремих частин чи “витягувати” лапи, хвіст, голову з цілого шматка. Другий варіант підходить більше для маленьких фігурок. Виліплюючи кожен елемент вашої скульптури, порівнюйте її з фотографією і тими розмірами, які ви виміряли. Якщо ви складаєте тваринку з окремих фрагментів, спочатку виліпіть їх у вигляді геометричних фігур. Лапи і хвости можна зробити циліндрами, голову – кулею тощо. Після цього пальцями і стекою уточніть їхні обриси.

– Готові деталі сумістіть. При цьому намагайтеся якомога охайніше примазувати їх пальцями. Після зборки відновіть форму зім’ятих деталей і за допомогою зубочистки нанесіть дрібні деталі.

– Глиняну фігурку можна запекти в муфельній печі. У домашніх умовах для цього можна скористатися духовкою. Поставте туди фігурку, залиште дверцята прочиненими. Поступово підвищуйте температуру в духовці. За дві години вона має досягти 200 °С. Потім глина має поступово охолонути.

– Пластилінові фігурки можна робити різнокольоровими чи комбінувати з природними матеріалами: паличками, засушеними ягодами, шкаралупами горіхів чи каштанів. Комбінувати пластилін можна не тільки з природніми матеріалами, а й з будь-яким іншим. Наприклад, симпатичних овечок можна виліпити з пластиліну та ниток.

МАИСТЕР-КЛАС

ЕТАПИ СТВОРЕННЯ СКУЛЬПТУРНОЇ ФІГУРКИ ТВАРИНИ

Для ліплення скульптурної фігурки беруть пластилін (або глину, чи солоне тісто) стеку і дощечку, на якій виконують роботу.

1. Перед тим як розпочати роботу, вирішують, образ якої тварини хочуть зліпити – собаки, чи ягнятка, чи козеняти, корови чи віслючка.

2. Зазвичай спочатку роблять замальовки олівцем свого обранця з різних боків. Адже скульптурний образ тривимірний, і ще до початку ліплення потрібно уявляти, як буде виглядати обраний герой з різних боків.

3. Якщо скульптура масивна, то варто зробити каркас, закріпити його на підставці, він має бути міцним. Це може бути дерев’яний чи пінопластовий брусочок і металевий дріт, прикріплений до горизонтальної дощечки.

4. Створюючи роботу, можна використати в ній різні матеріали, які найбільше підходять для втілення задуму – глина або пластилін в поєднанні з нитками, природними матеріалами, ватою та ін.

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

 АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ

В. Серов. Викрадення Європи


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ - Мистецтво