Екологія – охорона природи
БАТАРЕЇ (АКУМУЛЯТОРНІ) – пристрої, здатні акумулювати хім. енергію, яка в процесі їх розряджання перетворюється на електричну. Б. здебільшого складаються з двох електродів і електроліту, найчастіше рідкого. Між електродами виникає електрична напруга. Залежно від електродів і електроліту розрізняють кілька систем Б.
Ртутні Б. одноразового використання застосовують, зокрема, в слухових апаратах, годинниках, експонометрах, мікрокалькуляторах. Активною речовиною негативного електрода є оксид ртуті з
Лужноманганові Б. використовують здебільшого в портативних радіоприймачах, кишенькових ліхтариках, іграшках. Негативний електрод їх складається з оксиду мангану і графіту, позитивний – з цинку з домішкою ртуті.
Кадмій-нікелеві Б. застосовують у кишенькових ліхтариках, слухових апаратах, калькуляторах тощо. Активною речовиною їх позитивного електрода є гідроксид нікелю, негативного – гідроксид кадмію. Щорічно для виробництва таких Б. витрачається близько 240 т кадмію.
Свинцеві акумулятори Б. застосовують в основному
Небезпеку для людини і довкілля створюють продукти утилізації відпрацьованих Б. Б., що потрапили на звалища або в пристрої для компостування, розкладаються, внаслідок чого грунт і підземні води забруднюються важкими металами. У разі спалювання Б. у повітря потрапляють леткі сполуки кадмію і ртуті.
У процесі рециклінгу Б. навколишнє середовище також забруднюється, особливо пилом, який містить важкі метали. Безпосередньою загрозою здоров’ю людини є потрапляння конц. електролітів у стравохід або на шкіру при недбалому поводженні зі стартерними Б. автомобілів.
Альтернативою традиційним Б. є Б., що містять мало ртуті, напр. цинково-вугільні, цинково-повітряні, сонячні.