СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я
Тема 7 БЕЗПЕКА ЩОДЕННОГО ЖИТТЯ
Урок 19 Безпека в будівлях. Небезпечні ситуації в будівлях, комунальних мережах
На цьому уроці ви дізнаєтесь:
Про можливі небезпечні ситуації та їхні наслідки, які можуть виникнути в місцях проживання; про дії людини під час виникнення небезпечних ситуацій у будівлях.
Пригадайте.
Яку небезпеку може становити для людини електричне та газове обладнання, якщо не дотримуватися правил користування ним?
Які ще небезпеки загрожують людині в місцях її проживання?
Що таке комунікації
У містах перед початком будівництва до майбутніх будинків підводять потужні електричні та телефонні кабелі, труби водогону, газопостачання та теплотраси. Багатоповерхові будинки обладнують ліфтами, сміттєпроводами. Часто будинок має 16 поверхів і навіть більше. Сільський будинок може бути газифікований, а якщо ні, то його господарі використовують зріджений газ у балонах, вугілля, дрова, воду беруть із криниці.
Поміркуйте
Роздивіться малюнок 48. Підрахуйте, скільки води людина використовує
Мал. 48
Небезпека від несправних водогінних і теплових мереж
Гаряча і холодна вода потрапляє у квартири під великим тиском. Труби можуть не витримати цього тиску. Тоді вони рвуться, і вода потрапляє в квартиру. Ситуація не з приємних: псуються паркет і меблі, лущиться фарба на стінах, відклеюються шпалери. Як поводитися в такій ситуації? Насамперед важливо не розгубитися. Для цього ви повинні заздалегідь довідатися у батьків, де розташований кран, який перекриває воду в квартирі. Бажано знати також місце розташування вентиля, що перекриває воду в під’їзді, на випадок затоплення вашої квартири сусідами зверху (мал. 49). Дізнайтеся у батьків номер телефону аварійної служби. У будь-якому разі зверніться по допомогу до сусідів, яких ви добре знаєте.
Запам’ятайте
– Стежте за тим, щоб труби холодної та гарячої води не ржавіли і не протікали.
– Щільно закривайте крани.
– Не залишайте у мийках різні предмети (посуд, мочалки, продукти тощо).
– Не викидайте в унітаз рештки продуктів, папір, предмети особистої гігієни.
– Стежте за тим, щоб запобіжний стік у ванні перебував у робочому стані (не був забитий).
Мал. 49. Такий вигляд має вентиль, що перекриває водогін
Труба чи батарея тепломережі також можуть не витримати тиску. Унаслідок їхнього прориву в квартиру потрапляє гаряча вода. Наслідки дії гарячої води набагато руйнівніші, ніж холодної. До того ж вона може завдати важких опіків. Як діяти у таких випадках?
Запам’ятайте
– у жодному разі не наближайтеся до місця прориву, не намагайтеся самостійно ліквідувати аварію.
– Відключіть запобіжники на електролічильнику та перекрийте газ.
– Покличте на допомогу дорослих.
– Викличте рятувальну службу за номером 01.
Як користуватися ліфтом
Мешканці багатоповерхових будинків не уявляють свого щодення без ліфта. Добре, коли ліфт працює і ви вчасно потрапляєте на потрібний поверх. Але трапляється й так, що ліфт може зупинитися між поверхами. Частіше це буває через його несправність, вимкнення електричного струму і дуже рідко внаслідок надзвичайної ситуації: вибуху, землетрусу тощо.
Повторимо, що потрібно знати для безпечного користування ліфтом.
Запам’ятайте
Коли відчиняються зовнішні двері ліфта, переконайтеся в наявності кабіни і тоді заходьте.
Якщо заходите в незнайомий ліфт, знайдіть переговорний пристрій.
Коли заходите в ліфт та виходите з нього, беріть своїх маленьких братика чи сестричку на руки.
Ніколи не намагайтеся рукою чи ногою перешкоджати закриттю дверей ліфта.
У разі аварійної зупинки ліфта не намагайтеся самостійно відчинити двері. Використовуючи переговорний пристрій, повідомте адресу будинку та поясніть ситуацію. Покличте на допомогу.
Поміркуйте
Проаналізуйте ситуації
1. Дівчинка увійшла в ліфт і натиснула кнопку потрібного їй поверху. У цей час до ліфта підбіг хлопчик і крикнув услід дівчинці, щоб вона, виходячи з ліфта, натиснула кнопку першого поверху. Що може трапитися, якщо дівчинка виконає прохання хлопчика?
2. Хлопчик зайшов у ліфт і натиснув кнопку першого поверху. Раптом він побачив, що із сусідньої квартири вийшов його приятель. Аби той встигнув до ліфта, хлопчик підставив до дверцят ліфта ногу. До чого це може призвести?
3. Підлітки піднімалися ліфтом. Раптом кабіна зупинилася, погасло світло, двері не відчинилися. Діти вирішили силоміць відчинити двері і вийти з ліфта. До яких наслідків може призвести їхнє рішення?
ЯК БУТИ
Давні англійці казали: “Мій дім – моя фортеця”. Домівка для людини – це прихисток від негоди, затишне місце для відпочинку і зручне для роботи чи улюбленої справи. Те, що здається нам таким звичним у квартирі – газ, вода, електрика, централізоване опалення, за недогляду може зіпсувати або навіть знищити нашу “фортецю”. Так, неправильне користування газом загрожує вибухом, несправна електромережа – пожежею, а пошкоджені комунікації водо – чи теплопостачання на тривалий час зроблять ваше помешкання нежилим. Проте за належного догляду і правильного користування – це ваші надійні помічники. І ще одне. У кожній оселі обов’язково має бути аптечка (мал. 50). До її складу має входити: термометр, пінцет, ножиці, бинт, марля, вата, лейкопластир, розчин перекису водню (пероксиду гідрогену), дезінфікуючий розчин, таблетки від болю, проти алергії, проносний засіб.
Мал. 50
Доведіть, що ви знаєте
1. Якими комунікаціями обладнаний будинок, у якому ви мешкаєте?
2. Для чого вам потрібно знати, де розташовані крани, які перекривають воду у вашій квартирі та під’їзді?
3. Чому, заходячи в ліфт та виходячи з нього, потрібно тримати малу дитину на руках?
Домашнє завдання
Дізнайтеся у батьків, де у вашій оселі розташовані крани, якими можна перекрити водо – і газопостачання. Під наглядом дорослих повправляйтеся в цьому. Разом з батьками складіть список речей і лікарських засобів, які мають входити до складу домашньої аптечки.