Урок 21
Тема. Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка. Доповнення основної частини тексту
Мета: ознайомити дітей з будовою тексту, формувати поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчити знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвивати логічне мислення учнів; виховувати культуру мовлення (усного й писемного).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 95)
Учитель
Із загадками учитель пропонує попрацювати фронтально.
2. Робота з дошкою
– Прочитайте текст. Чи все в ньому правильно?
А каченята вмить зникли. Вони припали до землі. Стара качка знялася на крила. Вона кинулася до хижака.
Раптом із-за чагарнику виринув яструб.
– Як би ви змінили текст? Чому?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, з яких частин складається текст.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Самостійне ознайомлення з правилом
– Прочитайте
– З яких частин складається текст?
– Знайдіть у тексті на дошці зачин (основну частину, кінцівку).
– У чому полягає неправильність побудови тексту?
– А що таке абзац?
2. Колективна робота (вправа 96)
– Поспостерігайте за абзацами у тексті. Скільки їх?
– Як ви думаєте, чому саме три частини?
– Прочитайте зачин.
– Знайдіть і прочитайте кінцівку.
– Як називається частина між зачином і кінцівкою?
Завдання 2 опрацювати усно, а завдання 3 – самостійно письмово. Перевірка – індивідуальне опитування.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Хвилинка чистопису
Бб б Бережіть ліс!
– Усно розділіть для переносу слово бережіть.
– Чому не можна перенести слово ліс?
– А чому необхідно берегти ліс?
2. Усне колективне виконання вправи 97
Завдання 1, 2, 3 опрацювати колективно.
– Як ви думаєте, чому в цьому тексті не три абзаци?
– Основну частину, якщо вона велика, для легкості сприйняття розділяють на абзаци. Тому кількість абзаців у тексті може бути більше трьох.
Завдання 4 запропонувати опрацювати самостійно.
– Хто хоче внести свої доповнення?
3. Самостійна робота (вправа 98)
Перевірка – індивідуальне опитування.
Додаткові питання
– З яких частин складається текст?
– Як записується кожна частина?
– Чи завжди в тексті буває три абзаци? Чому?
VI. Підсумок уроку
– Розкажіть, що нового ви сьогодні дізналися.
– Що таке абзац?
– Як називається початок тексту?
– Де може “ховатися” основна думка тексту?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 47, вправа 99.