ЧАСНИК

Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ЧАСНИК

Часник належить до родини цибульних і відомий людству з давніх часів. У Китаї та Єгипті його вирощували в III й IV тисячоліттях до н. е. У IX ст. через Візантію часник потрапив на Русь. У їжу вживають молоде зелене листя й головки. Часник використовується як приправа при консервуванні, як лікарська рослина. У зубках часнику міститься 25-27 % вуглеводів, 8 % а30тистих речовин (білка), вітамін С, миш’якові сполуки, аліцин – сильна фітонцидна бактерицидна

ефірна олія.

Часник поділяється на 3 групи: озимий стрілкуватий, озимий не стрілкуватий і яровий не стрілкуватий. Листя часнику пласке, тасьмоподібне, головка складається з окремих частин – зубків. Розмножується часник тільки вегетативним способом: підземними зубками й повітряними: цибулинками (бульбочками), що утворюються на квітконосному стеблі-стрілці.

Часник-моро30стійка однолітня рослина. Озимі різновиди часнику витримують морози до -20…-25 °С. Найкраща температура для розвитку рослин +16…+20 °С. Озимі сорти скоростиглі, урожайні, але погано зберігаються. Часник дуже вимогливий до вологи,

особливо в період формування зубків, посиленого росту листя і перші 10-12 днів після садіння. Часник вимагає довгого світлового дня. Якщо погода похмура, то він розвивається з запізненням.

Часник – найскладніша для вирощування культура з усіх цибульних. Він сильно реагує на зміну умов середовища, при переміщенні в інші кліматичні зони може загинути до 40-50 % зубків. Важливо правильно зберігати головки часнику, температура зберігання – +6…+12 °С. При дотриманні такого температурного режиму головки дозрівають на місяць-півтора раніше, ніж при температурі зберігання +20 °С.

Ярові сорти часнику, призначені для садіння навесні, не стрілкуваті, зубки в них дрібніші, ніж в озимих сортів, вони пізніше дозрівають і менш урожайні, але добре зберігаються. Стрілкуваті сорти часнику дають стрілку, що росте із центру головки, на ній утворюються повітряні цибулинки (бульбочки) і недорозвинені квітки. Зубки великі, розташовані навколо стрілки.

Часник вимогливий до якості грунту. Він має бути високородючим, піщаним, супіщаним або легким суглинним. Під ділянку вибирають височини, тому що в низинах часник мокне й зопріває, зубки та головки дрібнішають. Найкращі попередники для часнику – горох, огірки, рання капуста, городня зелень. Не можна висаджувати часник після цибулі й картоплі, уносити під нього свіжий гній. Грунт для садіння готують за 1,5-2 місяці. Посадковий матеріал (зубки) готують завчасно. Відбирають здорові, із неушкодженим денцем. Головки з ушкодженим денцем і м’якими зубками уражені стебловим нематодом і непридатні для використання як посадковий матеріал. Напередодні садіння зубки розділяють, відбираючи тільки зовнішні, тому що вони швидше ростуть і дають більший урожай.

Сорти потрібно вибирати лише ті, які районовані в дій місцевості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ЧАСНИК - Рослинництво


ЧАСНИК