Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики
Частини скелета: хребетний і грудна клітка, будова і функції.
Хребетний стовп
Хребетний стовп людини складається з 33-34 хребців. У ньому розрізняють відділи: шийний, що складається з 7 хребців, грудний – з 12 хребців, поперекових – з 5 хребців, крижовий – з 5 хребців і копчиковий – з 4-5 хребців.
Хребетний стовп займає близько 40% довжини тіла і є основним його стрижнем, опорою. Хребетні отвори всіх хребців утворюють хребетних канал, в якому міститься спинний
Між хребцями розташовані між хребцеві диски з волокнистого хряща, вони сприяють рухливості хребетного стовпа. З віком змінюється висота дисків.
До 1,5 року хребетний стовп росте рівномірно, з 1,5 до 3 років дещо сповільнюється зростання шийних і верхніх грудних хребців, а в 10 років енергійно ростуть поперекові і нижні грудні хребці.
У новонародженої дитини хребетний стовп майже прямий, характерні для дорослої людини вигини тільки намічаються і розвиваються поступово.
Грудна клітина
Грудна клітина утворює кісткову основу грудної порожнини.
Грудина – плоска непарна кістка, що складається з рукоятки (верхня частина), тіла (середня частина) та мечоподібного відростка. Між цими частинами розташовуються хрящові прошарки, які до 30 років костеніють. Зростання відрізків грудини йде поступово: нижні відрізки грудини зростаються в 15 – 16 років, а верхні – лише до 21-25 років. Окостеніння мечоподібного відростка закінчується до 30 років.
Форма грудної клітини змінюється. Під впливом фізичних вправ вона може стати ширшою і об’ємнішою. При тривалому неправильному сидінні, коли дитина спирається грудьми на край столу або кришки парти, може відбутися деформація грудної клітини, що порушує розвиток серця, великих судин і легень.