Розділ 2 ЦИВІЛІЗАЦІЇ ДАВНЬОГО СХОДУ
ДАВНІ ІНДІЯ ТА КИТАЙ
§ 19. ДАВНЯ ІНДІЯ
Індійська держава досягла розквіту за правління царя Ашоки в 3 ст. до н. е. Про діяння цього індійського царя відомо із численних написів на каменях, вирізьблених за його наказами. Найвідомішу з “колон Ашоки” зверху прикрашали фігури чотирьох левів.
– Поміркуйте, чому це зображення стало гербом сучасної Індії.
– Згадайте, у яких країнах Давнього Сходу обожнювали тварин і чому.
1. Якими є природно-географічні умови Індії?
Давня Індія була
Уздовж долини Гангу (Північно-Східна Індія) простяглися тропічні ліси – джунглі. Тут росли бамбук, манго, очерет, лотос. Водилися королівські тигри, носороги, леви, слони, мавпи, змії. Для заняття землеробством потрібно було вирубувати ліси. Клімат
У Південній Індії, відрізаній від північних областей ланцюгом гір, дощі випадали нерегулярно. Річки тут були багаті на золото та алмази.
Верхня частина кам’яної колони індійського царя Ашоки з м. Сарнатх. Середина З ст. до н. е.
Більшість населення Давньої Індії проживало в невеликих поселеннях, оточених суцільною стіною або парканом для захисту від нападників та диких звірів. Одноповерхові будівлі були розташовані навколо водоймища. Житла мали одне вікно, закрите дерев’яними гратами. Дах робили з листя та тростини. Кімнати вмебльовували ліжками та плетеним столом, біля якого сиділи на підлозі. У підсобних приміщеннях у глиняних та мідних горщиках зберігали продукти (масло, перець, спеції, мед). Цей посуд використовували лише для приготування та зберігання їжі. За тарілки слугувало листя.
1. Роздивіться карту. Які гори з північного сходу відокремлюють Індію від материка? 2. Води якого океану омивають цю країну? 3. Які найбільші річки течуть Індією? Де вони беруть свій початок? 4. Визначте місце розташування Давньої Індії.
– Які природно-географічні особливості відрізняли Індію від країн Західної Азії та Єгипту? Що було спільного між ними?
– Яка з долин була найпристосованішою для заняття землеробством? Коли й чому стало можливим освоєння долини Гангу?
2. Що відомо про найдавнішу цивілізацію в долині Інду?
Найдавніші держави та міста в Індії існували в 23-18 ст. до н. е. Від 20-х років 20 ст. в Індії провадять великі археологічні розкопки. На сьогодні відомо понад 500 поселень індської цивілізації з населенням до 100 тис. осіб. Першими були відкриті стародавні поселення Мохенджо-Даро та Хараппа. Вулиці в цих містах перетиналися під прямим кутом. За захисні споруди правили мури. Як основний будівельний матеріал для спорудження дво – й триповерхових помешкань городяни використовували обпалену цеглу. Індійські міста мали найдосконалішу на всьому Давньому Сході каналізацію.
У долинах Інду та його приток зводили іригаційні споруди. Урожай збирали двічі на рік. Індійці вирощували пшеницю, ячмінь, горох, диню, бавовник, у вологіших районах сіяли рис. Розводили корів, буйволів, овець, кіз, свиней, віслюків і різні види домашньої птиці. Близько 2000 р. до н. е. приручили слона.
Давні жителі Індії вміли виплавляти мідь, виготовляти скло, ювелірні вироби, знали й використовували гончарний круг. З Індії до інших країн вивозили бавовняні тканини, слонову кістку, коштовні камені, золото й цінні породи деревини.
Індійці мали писемність. Проте тисячі написів, знайдених археологами, лишаються й досі не прочитаними. Відомо, що писали жителі Хараппи справа наліво, користувалися 400 малюнковими знаками.
Швидкий розквіт індійської цивілізації був перерваний з невідомих причин. Міста зникли, а на їхньому місці виросли буйні тропічні ліси.
1. Сцени буденного життя з поселення індської цивілізації. Реконструкція.
2. Керамічна модель – віз, запряжений волами, з Хараппи.
Роздивіться пам’ятки з Мохенджо-Даро та Хараппи. Зробіть висновок про рівень розвитку тогочасного суспільства Індії.
Руїни давнього міста Мохенджо-Даро. Пакистан.
1. “Цар-жрець” із Мохенджо-Даро.
2. Печатка-амулет зі зразками писемності з Хараппи.
3. Хто такі арії? Як постала Ведійська цивілізація в долині Гангу?
У давнину Індію називали Ар’явартою – “країною аріїв”. Племена індоарійців (аріїв) прийшли на землі Індії з Ірану близько 1500 р. до н. е. За допомогою залізних знарядь праці вони вирубували хащі, осушували мочарі*, будували іригаційні системи. Поступово в долині Гангу з’явилися міста.
Освоєння Північно-Східної Індії аріями тривало майже тисячоліття. Цей період індійської історії називають Ведійським, бо саме тоді було складено на санскриті – мові аріїв – священні тексти Вед (так називають збірники священних гімнів на честь арійських богів).
* Мочарі – трясовина, болото.
У середині 1 тисячоліття до н. е. в долині Гангу виникло понад півтора десятка нових держав. Царі (раджі) були верховними розпорядниками всієї землі. Вони командували військом, очолювали управління та вважалися охоронцями дхарми. З-поміж тогочасних держав найсильнішими були царства Кошала та Магадга. Наприкінці 4 ст. до н. е. владу в Магадзі захопив Чандрагупта Маур’я. За правління онука Чандрагупти – Ашоки – під владою царів Магадги опинилася майже вся Індія. Долину ж Інду загарбали перські царі.
Індійці платили персам неймовірно велику данину – майже 9 т золота щороку, а також служили у війську.
Дхарма – “те, на чому тримається світ”: “закон істини”, “засади, підвалини” – правила, дотримання яких є передумовою загального порядку.
1. Роздивіться карту на с. 98. У якій частині Індії виникла перша цивілізація? 2. Визначте межі розселення в Індії арійських племен у 1 тисячолітті до н. е. 3. У якій частині Індії було розташовано Магадгу? 4. Які території охоплювала держава Ашоки?
– Прочитайте уривок з праці давньогрецького історика 2 ст. Флавія Арріана про буденне життя індійців. Сформулюйте за змістом тексту 3-5 запитань, дайте відповіді на них.
“Неможливо точно вказати число індійських міст – так їх багато. Міста, розташовані на берегах рік та морів, вони [індійці] будують з лісу, оскільки будівлі із цегли внаслідок опадів, а також через повені річок недовговічні. Ті ж, хто оселяється на узвишші чи в гористих місцевостях, позбавлених рослинності, споруджують будинки із цегли та глини… Одяг індійці носять льняний. Одягаються вони в хітон нижче колін, а на плечі накидають накидку, якою прикривають і голову. Носять індійці й сережки зі слонової кості, але не всі, а лише ті, хто дуже заможний… Індійці розфарбовують собі бороди в найрізноманітніший спосіб… Взуття носять, виготовлене з білої шкіри, і воно чудове – підошва барвисто розмальована і дуже висока, щоб людина здавалася вищою… Тілом індійці високі на зріст та худорляві. їздять вони на верблюдах, конях та віслюках, а найзаможніші на слонах…”.
4. Чому царя Ашоку називають найвідомішим з індійських царів?
Найбільшої слави серед правителів держави Маур’їв зажив цар Ашока (268-231 pp. до н. е.). Свою імперію Ашока поділив на п’ять областей, якими керували сам цар та його сини. Ашока особисто призначав великих державних чиновників, контролював збирання податків, очолював військо, був верховним суддею. Великі повноваження при дворі мав царський жрець, який належав до впливового роду. За всіма наближеними цар встановив таємне стеження, влаштовував для можновладців іспити: нечесним загрожували роботи в копальнях.
Джерелом багатства держави Ашоки були податки, що їх сплачували вільні хлібороби – власники невеликих ділянок землі, а також ремісники, торговці, власники худоби.
За правління Ашоки в Індії утвердився буддизм. Щоправда, Ашока беззастережно прийняв лише вчення про дхарму. Надаючи буддійським громадам особисте заступництво, Ашока не перетворив буддизм на державну релігію.
Зміцнення держави й спорудження буддійських храмів викликало опір намісників і жерців. Після смерті Ашоки розпочався період розпаду й послаблення держави. В останні роки до н. е. Індія ввійшла до складу держав, що постали на землях Середньої Азії та Афганістану.
– Чим царство Магадга 4 ст. до н. е. відрізнялося від держави Маур’їв 3 ст. до н. е.?
– Розв’яжіть хронологічну задачу. Скільки років тому володарем Індії став цар Ашока?
Оцініть себе
1. Де й коли виникла перша цивілізація в Індії? Які території належали імперії Маур’їв?
2. Витлумачте поняття: Веди, арії, дхарма, раджа.
3. Які зміни відбулися в Індії з приходом арійських племен? Як виникла імперія Маур’їв?
4. Якими діяннями уславився цар Ашока?
– Як ви можете пояснити співзвучність деяких слів українською мовою та на санскриті – тато (тата), мати, матір (мата, матар), брат (бграта), вода (уда), один (аді)? Висловте припущення про формування індоєвропейської сім’ї народів, до якої, зокрема, належать й українці.