№ 1. Каталізаторами називають речовини, які прискорюють хімічні реакції інших речовин, але при цьому самі не витрачаються і не входять до складу утворених продуктів реакції. Тому їхні формули не пишуть ні в лівій, ні в правій частині рівнянь хімічних реакцій. Кисень добувають з розчину гідроген пероксиду Н2O2. Для прискорення реакції додають невелику кількість манган (IV) оксиду МnO2 – твердої, нерозчинної у воді речовини чорного кольору. Під час реакції манган (IV) оксид не витрачається, але його наявність значно прискорює хімічну реакцію.
№
Приклади:
2КСlO3 = 2КСl + 3O2
2Н2O2 = 2Н2O + 2O2
2HgO = 2Hg + O2
№ 3. Наявність кисню можна довести за допомогою тліючої скіпки. За наявності кисню вона яскраво спалахує, тому що кисень підтримує горіння.
№ 4. Перевіряють на герметичність так: пробірку тримають у долонях. Якщо прилад зібрано герметично, досить швидко у воді з’являться бульбашки газу. Це повітря, яке від нагрівання теплом долоні розширилося і надійшло у воду через газовідвідну трубку.
№
Кисень погано розчинний у воді. Тому для його збирання можна скористатися цим способом.
Другим способом збирання газів – витісненням повітря – можна збирати всі газоподібні речовини. Слід визначитись з тим, як розташовувати посудину-приймач – донизу чи догори дном.
№ 6. Відповідь: В.
№ 7.
Згідно закону збереження маси речовин маса речовин, які вступили в реакцію, дорівнює масі речовин, які утворилися після реакції.
M(2Ag2O) = 43,2 + 3,2 = 46,4 г.
№ 8.
Спільного в наведених реакціях те, що вони відносяться до реакцій розкладу.
№ 9.
Відповідь: Б.
№ 10.