Мета: навчати учнів прийомів послідовного і порозрядного додавання двоцифрових чисел з переходом через десяток; формувати вміння розв’язувати задачі двома способами; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. “Весела лічба”
– Волохатий, головатий
Пес Оверко біля хати
Цілий день рахує мухи,
Що дзижчать йому на вухо:
46 і 27. Додамо тепер усі!
–
З них 27 віддав синочок мамі,
А сам доїв усе, що залишилось.
А скільки сиру в шлунку помістилось?
3. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– На екскурсію пішли 18 дівчат, а хлопчиків – на 5 більше. Скільки хлопчиків пішло на екскурсію?
– Син з батьком вудили рибу. Син зловив 9 рибин. Скільки рибин зловив батько, якщо разом вони спіймали 23 рибини?
– В одному пакеті 28 листівок, а в другому – 30. Скільки листівок у двох пакетах?
– У понеділок пошили 19 костюмів, а у вівторок – 23. На скільки більше костюмів пошили у
– Після того, як Мишко з’їв 6 цукерок, у коробці залишилося ще 24. Скільки цукерок було в коробці?
Відповіді: 23; 14; 58; 4; ЗО.
4. Усні обчислення. Гра “Ланцюжок” (с. 15, завдання 89)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати приклади на додавання двоцифрових чисел з переходом через десяток та працюватимемо над розв’язуванням задач різними способами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення прийомів додавання двоцифрових чисел (с. 15, завдання 90)
– Поясніть, як обчислили.
46 + 39 = (46 + 30) + 9 = 76 + 9 = 85
– Отже, число 39 ми додали частинами, розклавши його на розрядні доданки.
46 + 39 = (40 + 30) + (6 + 9) = 70 + 15 = 85
– Отже, тут ми обидва числа розклали на розрядні доданки, бо додавання виконується порозрядно: десятки до десятків, одиниці до одиниць.
2. Розв’язування прикладів із самостійним поясненням, використовуючи диференціацію (с. 15, завдання 91)
– Розв’яжіть приклади зручним для вас способом. За потреби можна використати обидва способи розв’язання.
1) Складання короткої умови і аналіз задачі.
Було – 40 авт.
Поїхало – 2 і 3 авт.
Залишилось – ?
– Поясніть за схемою перший спосіб розв’язання.
([ ] – [ ]) – [ ]
(Виїхало по черзі спочатку 2 машини, а потім 3.)
– Поясніть за схемою другий спосіб розв’язання:
[ ] – ([ ] + [ ])
(Скільки всього машин виїхало? Спочатку знаходимо, скільки машин поїхало, а потім знаходимо, скільки машин залишилось.)
2) Самостійний запис розв’язання задачі.
1-й спосіб
(40 – 2) – 3 = 35 (авт.)
2-й спосіб
40 – (2 + 3) = 35 (авт.)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 15, завдання 92)
– Складіть рівняння і розв’яжіть його.
Один учень виконує завдання з коментуванням біля дошки.
– Як знайти невідоме зменшуване?
2. Самостійна робота (с. 16, завдання 93)
1 варіант розв’язує 1-й рядок рівнянь;
2 варіант розв’язує 2-й рядок рівнянь.
3. Робота над задачею з логічним навантаженням (с. 16, завдання 95)
План розв’язання
1) Скільки качок було на першому ставку?
[ ] + [ ] = [ ]
2) Скільки качок плавало на другому ставку?
[ ] – [ ] = [ ]
Розв’язання
1) 25 + 7 = 32 (качки) – на першому ставку
2) 56 – 32 = 24 (качки)
Відповідь: 24 качки плавало на другому ставку.
4. Робота з геометричним матеріалом (с. 16, завдання 96)
– Перевірте, чи правильно записано назви всіх прямокутників і квадратів.
– Який прямокутник називають квадратом?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Поясніть розв’язання двома способами: 28 + 56.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 16-17, завдання 97; 98.