Тема 2 ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ
§ 15. ДОСЛІДЖУЄМО СКЛАД І ВЛАСТИВОСТІ ГРУНТУ
Практична робота № 4
Мета: навчитися визначати склад та властивості грунту. Прилади і матеріали: терези з важками, фільтр, спиртівка, 3 склянки, випарна чашка, бляшана баночка з отворами у дні, тарілка, скляна паличка для розмішування суміші, шматок скла, близько 100 г грунту (доцільно взяти його з власної ділянки).
1. Зважте 100 г грунту і потримайте його у випарній чашці на вогні. Помішуйте час від часу грунт скляною паличкою, розмістивши над грунтом скло.
Зважте висушений грунт. На скільки грамів він став легший? Скільки води містилося в грунті?
2. Продовжуйте прожарювати висушений грунт у випарній чашці, помішуючи його. Грунт став світлим. Чому? Зважте його знову. Визначте, скільки гумусу було в грунті. А скільки гумусу містять зразки грунту, з якими працюють ваші товариші?
3. Висипте прожарену масу грунту в склянку і налийте води. Розмішайте. Як тільки помітите, що пісок осів на дно, злийте рідину в іншу склянку. Почекайте, поки на дно осяде глина.
Невелику кількість води відфільтруйте в третю склянку, капніть 2-3 краплини
4. Глину та пісок, що осіли на дно, висушіть у випарній чашці і зважте. Скільки глини і піску міститься в досліджуваному грунті?
У висновку напишіть, скільки грамів кожної складової грунту міститься в досліджуваному зразку. Яким загальним законом ви користувалися, визначаючи склад грунту?
5. Наберіть сухого грунту в бляшану баночку з отворами у дні. Налийте в тарілку води і поставте в неї баночку. Через деякий час грунт у баночці стане мокрим. Чому? Яке явище спостерігається?
1.3 чого складається грунт? 2. Що таке гумус? Поясни, як він утворюється.
? 1. Яким чином можна застосовувати вміння визначати склад грунту?