БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ
§ 18. Електронна скринька та електронне спілкування
Данилку, ти чув про електронне листування?
Так, я бачив, як мій тато, користуючись комп’ютером, створює листи та відправляє їх за допомогою підключення до мережі Інтернет своїм друзям. Але я не зовсім розумію, як це відбувається і для чого це потрібно.
Зараз спробую тобі все пояснити.
З винаходом комп’ютера передавати повідомлення стало значно
Електронна пошта (англ. e-mail) – послуга мережі Інтернет, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, зображення, файли з музикою та відео, програми).
Потрібно обов’язково навчитися користуватися цією послугою
У мене виникло безліч запитань. Ось, наприклад, якщо лист, що надсилають поштовою установою, обов’язково має адресу й прізвище того, кому надіслано листа, то на яку адресу надсилають електронний лист?
Зараз пошукаємо відповідь на сторінках підручника.
Для організації поштової служби в мережі Інтернет існують спеціальні комп’ютери, що називаються поштовими серверами1. На поштових серверах розмішуються електронні скриньки.
Кожна електронна скринька має свою адресу. Адреса складається з двох частин: умовного імені користувача та назви поштового сервера, – вони відділяються одне від одного спеціальним знаком – @. Електронну адресу записують без пропусків латиницею, цифрами і знаками: “.”, “-“, “_”. На одному поштовому сервері не може бути двох скриньок з однаковими назвами.
Наприклад:
Danilo@i. ua
Danilo – це назва, яку надав своїй електронній скриньці користувач, а і. uа – назва поштового сервера, на якому було створено скриньку. Повідомлення, що надіслано за цією адресою, будуть передані на комп’ютер з іменем і. uа користувачу на ім’я Danilo (малі та великі літери не розрізняються).
1 Сервер може бути як комп’ютер, так і програма. Сервер як комп’ютер – це комп’ютер у мережі, що надає користувачам свої ресурси (зберігає дані, дає доступ до програм, що на ньому встановлено, та інше).
Kompushko@ukr. net
Kompushko – це назва, яку надав своїй електронній скриньці користувач, а ukr. net – назва поштового сервера, на якому було створено скриньку.
Ой, а я чув, як знак @ мої друзі називають “собачкою”.
Так, але це назва розмовна. Таку назву використовують в Україні, а от, наприклад, в інших країнах цей знак має назви “мавпа”, “хвіст кішки”, “струдель”, “гусінь”, “равлик” та інше.
А як же створюються електронні скриньки?
Є різні способи. Один з них – це відкрити веб-сторінку з послугою електронної пошти й зареєструвати свою поштову скриньку. Реєструючи свою поштову скриньку, користувач вигадує нік для своєї скриньки та обов’язково створює пароль.
Пароль – це секретна послідовність символів, що вводиться для підтвердження доступу до інформаційної системи, у даному випадку до електронної пошти. Наявність пароля захистить твоє листування від сторонніх осіб.
Запитання та завдання від Комп’юшка
1. Поясни, що таке електронна пошта.
2. Порівняй електронну пошту з відправленням повідомлень звичайною поштовою установою.
3. Укажи, на якому поштовому сервері було створено запропоновані поштові скриньки.
A) Sasha-bokser@i. ua
В) Ivanov@i. ua
Д) Studiya_tancyu@yandex. ru
Б) Shkola36@ukr. net
Г) Katerina@yandex. ru
Е) Cirk@i. ua
4. Установи відповідність між електронною адресою та висловлюванням.