ЙОД РАДІОАКТИВНИЙ

Екологія – охорона природи

ЙОД РАДІОАКТИВНИЙ – радіоакт. нукліди йоду 1-129 і 1-131 належать до найважливіших штучних радіонуклідів. Період напіврозпаду 1-129 становить 1,6 – 107 років, 1-131 – 8,07 доби. Обидва нукліди потрапляють у навколишнє середовище з радіоакт. опадами після випробування ядерної зброї та аварій на ядерних реакторах, а також утворюються на АЕС і викидаються установками з переробки відпрацьованих ТВЕЛів. Унаслідок аварій на ядерних реакторах саме 1-131, як правило, є причиною макс. радіоакт. зараження і тому використовується

як індикатор радіоакт. забруднення. Й. р., потрапляючи в організм людини по харчовому каналу, нагромаджується в основному у щитовидній залозі і спричинює високе радіаційне навантаження на неї. Особливе значення має такий шлях радіоакт. забруднення: опади – грунт – рослина – корова – молоко – людина. Після викидів Й. р. особливого забруднення зазнає молоко. Й. р. шкідливо діє на функції щитовидної залози, особливо немовлят і дітей, може спричинювати різноманітні порушення розвитку, особливо мозку, утворення пухлин щитовидної залози.

У разі аварій на АЕС невідкладним профілактичним заходом є вживання препаратів йоду (таблеток йодиду калію), що призначений для достатнього насичення щитовидної залози не радіоактивним йодом. Слід застерегти, що ВООЗ рекомендує щоденно вживати 0,15-0,20 мг йоду. Передозування звичайного йоду також небезпечне.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЙОД РАДІОАКТИВНИЙ - Довідник з екології


ЙОД РАДІОАКТИВНИЙ