Біологія – універсальний довідник
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ
ТИП МОЛЮСКИ
КЛАС ЧЕРЕВОНОГІ
Місця проживання, будова і спосіб життя.
Черевоногі – найчисельніший (понад 90 тис. видів) клас молюсків, які заселяють не лише водне середовище, але й сушу. Більшість живе у морях (морське вухо, морський заєць, морський ангел). Ставковики і котушки – жител: прісних водойм, слизуни – зволожених місць суші (звичайні на полях, городах), виноградні слимаки – виноградників. Різноманітні черевоногі й за способом живлення.
Характерними особливостями класу є: суцільна черепашка, схожа на конус або спіраль; добре відмежована голова з 1-2 парами щупалець і очима, плоска підошва ноги. Черевоногі, як і всі молюски, двобічносиметричні, але у зв’язку з утворенням спірально закрученої черепашки у них спостерігається порушення симетрії (асиметрія) у внутрішній та зовнішній будові.
Черевоногі за допомогою терки, покритої численними роговими зубчиками, зіскрібають шар одноклітинних водоростей
Розмноження. Серед черевоногих є як гермафродити (всі легеневі), так і роздільностатеві (частина зябродишних). Запліднення у них внутрішнє. Із запліднених яєць, які зазвичай відкладають на листки рослин (ставковики, котушки), між грудочками грунту (слизуни), у вириті ямки (виноградний слимак), розвиваються особини, подібні до дорослих (прямий розвиток).
Значення. Черевоногі молюски є важливою складовою частиною водяних та наземних угруповань організмів. Вони входять у ланцюги живлення риб, жаб, птахів, кротів, хохуль та ін. Морських черевоногих (морське блюдце, морське вухо, морського зайця) використовують в їжу. Широко ведеться промисел черевоногих з метою використання черепашок та перламутру для виготовлення прикрас та ювелірних виробів. Наземні черевоногі (слизуни, виноградні слимаки) можуть завдавати шкоди зерновим та овочевим культурам. Багато видів черевоногих є проміжними хазяїнами паразитичних червів, наприклад, малий ставковик для печінкового сисуна.