ЗЕМНОВОДНІ
У цій темі школярі ознайомлюються із загальною характеристикою класу Земноводні, сезонними явищами в житті земноводних, їхньою різноманітністю, роллю в екосистемах, значенням для людини.
УРОК № 38
Тема. Клас Земноводні. Особливості будови. Лабораторна робота № 12 “Порівняння скелетів земноводних та риб”.
Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою класу Земноводні, сезонними явищами в житті земноводних, провести лабораторну роботу з порівняння кістяків земноводних та риб.
Обладнання
Базові поняття й терміни: земноводні, сезонні явища в житті земноводних.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Перевірка домашнього завдання
Учитель перевіряє в зошиті [2] наявність виконаної лабораторної роботи № 12 “Порівняння скелетів земноводних та риб”. Запитує, що залишилося незрозумілим, чи були труднощі у її виконанні, відповідає на питання
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Обговорення питання
Чому земноводні одержали таку назву?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Загальна характеристика класу Земноводні
Земноводні – перша невеличка за кількістю видів група хребетних тварин, що освоїла наземне середовище, але зберегла тісний зв’язок з водним. Земноводні поширені повсюдно, але найбільш широко зустрічаються в регіонах з теплим і вологим кліматом. Живуть поблизу водоймищ.
Земноводні походять від однієї із груп давніх прісноводних кистеперих риб – стегоцефалів, що жили понад 300 млн років тому в заболочених водоймах. Найважливіші адаптації, що дозволили земноводним вийти в наземне середовище, пов’язані з подоланням сили ваги (гравітації) і захистом тіла від втрати вологи.
Характерні риси організації земноводних:
1. Тіло злеї’ка сплющене й підрозділяється на голову, тулуб і дві пари п’ятипалих кінцівок. У невеличкої групи земноводних є хвіст.
2. Шкіра тонка, гола, волога, багата слизовими залозами.
3. Череп рухливо з’єднаний із хребтом, що складається із чотирьох відділів: шийного, тулубного, крижового й хвостового. Плечовий і тазовий пояси забезпечують кінцівкам опору. Кістяк кінцівок побудований за типом системи рухливих важелів, що дозволяють тварині пересуватися по твердій поверхні. У кістяку багато хряща.
4. М’язова система складається з окремих диференційованих м’язів. Рухи різних частин тіла більш різноманітні, ніж у риб.
5. Земноводні – хижаки. У них розвинені слинні залози, секрет яких зволожує ротову порожнину, язик і їжу. Активно схоплена здобич перетравлюється в шлунку. Останній відділ травного каналу – розширена клоака.
6. Органи дихання дорослих тварин – шкіра й легені, у личинок – зябра.
7. Серце трикамерне. Є два кола кровообігу: велике (тулубне) і мале (легеневе). Артеріями великого кола кровообігу тече змішана кров, і тільки головний мозок забезпечується артеріальною кров’ю.
8. Органи виділення – парні тулубні нирки. Сеча стікає двома сечоводами у клоаку, а з неї – у сечовий міхур. Виведений кінцевий продукт азотистого обміну – сечовина.
9. Передній мозок земноводних у порівнянні з таким же у риб має більші розміри й розділений на дві півкулі. Мозочок розвинений гірше у зв’язку з малою рухливістю. Будова органів слуху й зору пристосована до життя на суші. У личинок земноводних є орган бічної лінії.
10. Запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом, зі стадією рибоподібної личинки.
2. Особливості будови земноводних
Розглянемо особливості будови земноводних на прикладі жаби.
Сплющене тіло жаби поділяється на широку голову й короткий тулуб. Голова малорухома, тому що шия майже не виражена. Задні кінцівки довші від передніх. Шкіра гола, з великою кількістю багатоклітинних слиновидільних залоз, прикріплена до тіла не по всій довжині, а тільки на певних ділянках, між якими є простори, заповнені лімфою. Ці особливості будови захищають шкіру від висихання.
Кістяк земноводних, як і у всіх хребетних, складається із черепа, хребта, кістяка кінцівок і їхніх поясів. Череп майже суцільно хрящовий. Він рухливо сполучений із хребтом. Хребет містить дев’ять хребців, об’єднаних у три відділи: шийний (1 хребець), тулубний (7 хребців), крижовий (1 хребець), а всі хвостові хребці зрослися, утворивши єдину кісточку – уростиль. Ребра відсутні. Плечовий пояс включає типові для наземних хребетних кістки: парні лопатки, воронячі кістки (коракоїди), ключиці й непарну грудину. Тазовий пояс складають дві тазові кістки, утворені трьома парами клубових, сідничних і лобкових костей, що зрослися між собою.
Кістяк вільних кінцівок побудований за типом системи багаточленних важелів, рухливо з’єднаних кулястими суглобами. У складі передньої кінцівки виділяють плече, передпліччя й кисть. Кисть поділяється на зап’ястя, п’ясток і чотири фаланги пальців. Задня кінцівка складається зі стегна, гомілки й стопи. Стопа включає кості передплесна, плесна й фаланги п’яти пальців. Задні кінцівки довші за передні. Це пов’язано з пересуванням по суші стрибками, а у воді – з енергійною роботою задніх кінцівок при плаванні.
Завдяки рухливості відділів кістяка рухи тіла земноводних більш різноманітні, ніж у риб.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів Робота з підручником
Школярі працюють із малюнками на с. 162, 163, ознайомлюючись із зовнішньою й внутрішньою будовою земноводних.
Потім вони читають текст на с. 162-164 і відповідають на запитання 1-3 на с, 165.
V. Самостійна робота учнів
Користуючись зошитом [2], або зошитом [3, вкладиш, с. 13]. учні виконують лабораторну роботу № 12 “Порівняння скелетів земноводних та риб”.
Учні ознайомлюються з рубрикою “Наука та науковці” на с. 164 і рубрикою “Запам’ятайте найважливіше” на с. 164, при необхідності записують висновки в зошит.
VI. Підсумки уроку
Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.
VII. Домашнє завдання
У підручнику [1] прочитати § 38, відповісти на запитання 4, 5 після параграфа на с. 165.
У зошиті [3, с. 56-57] виконати завдання.