Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з основними типами розвитку комах, дати стислу характеристику основних груп комах;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці “Тип Членистоногі. Клас Комахи”, “Типи розвитку комах”, “Ряди комах”, колекція “Хрущ”.
Базові поняття й терміни
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– За якими ознаками тварин відносять до комах?
– Які особливості зовнішньої будови комах?
– Які типи розвитку є в комах?
– Яке значення комах у природі?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди і заповненням таблиці
Групи | Особливості будови | Значення | Представники |
Таргани | Тіло сплощене, є шкірясті надкрила, ротовий апарат гризучий | Пошкоджують книги, гербарії, продукти харчування | Прусак |
Прямокрилі | Передня пара крил перетворена на вузькі прямі надкрила. Задні ноги стрибальні. Ротовий апарат гризучий | Деякі рослиноїдні форми завдають істотних збитків сільському господарству в разі масового розмноження (сарана) | Сарана, коники, цвіркуни |
Клопи | Передня пара крил перетворена на півнадкрила. Біля основи вони тверді, а на вершині – перетинчасті. Ротовий апарат колючо-сисний | Рослиноїдні можуть бути шкідниками культурних рослин, деякі види паразитують на людині. Хижаки знищують шкідників | Постільний клоп, водомірка |
Рівнокрилі | Мають дві пари перетинчастих крил. Ротовий апарат колючо-сисний | Шкідники культурних рослин. Можуть переносити вірусні захворювання рослин | Попелиці, Цикади |
Бабки | Дві пари сітчастих крил, ротовий апарат гризучий. Голова велика з великими очима. Крила не можуть складатися вздовж тіла | Регулятори кількості багатьох комах, зокрема кровосисних | Коромисло |
Жуки | Дві пари крил, ротовий апарат гризучий. Перша пара крил перетворена на тверді надкрила, друга – перетинчаста | Рослиноїдні можуть бути небезпечними шкідниками культурних рослин. Хижаки регулюють кількість іншихкомах | Колорадський жук, хрущ, короїди, сонечка |
Метелики | Дві пари великих крил, ротовий апарат у гусениць гризучий, а в іма – го – сисний. Слинні залози можуть виділяти шовкові нитки | Запильники багатьох рослин. Деякі гусениці є шкідниками с.-г. культур. Шовкопрядів розводять як домашніх тварин для одержання шовку | Шовкопряди, капустяна білянка, павине око денне |
Перетинча Стокрилі | Дві пари перетинчастих крил, ротовий апарат гризучий або гризучо – лижучий. Багато видів – суспільні комахи | Найважливіші запильники. Деякі види використовують як біологічні засоби боротьби зі шкідниками | Мурахи, бджоли, наїзники |
Двокрилі | Одна пара перетинчастих крил, ротовий апарат лижучий, колючо-сисний або недорозвинений (в імаго). Друга пара крил перетворена на органи рівноваги – дзижчальця | Ряд видів – шкідники с.-г. культур. Є паразити тварин і переносники небезпечних захворювань (малярія). Деякі – запильники | Комарі, мухи |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Які групи комах вам відомі?
– Які комахи шкодять сільському господарству?
– Які комахи і чому вважають домашніми тваринами?
– Яких комах використовують у медицині?
– Яке значення комахи мають для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.