Мета: з’ясувати рівень освітньої підготовки учнів, провести контроль та оцінювання їхніх навчальних досягнень з даної теми; розвивати вміння письмово висловлювати думки, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати самостійність, старанність, відповідальність за виконувану роботу.
Тип уроку: контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів.
Обладнання: картки для тематичного оцінювання.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ
II. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Варіант 1
Початковий рівень
1.
А Сила тертя, що діє на м’яч, напрямлена в бік руху;
Б м’яч рухається за інерцією;
В сила пружності, що діє на м’яч із боку схилу, напрямлена в бік руху;
Г сила тяжіння, що діє на м’яч, напрямлена вертикально вниз.
2. Стигле яблуко, відірвавшись від гілки дерева, падає на землю. Виберіть правильне твердження.
А Швидкість яблука під час падіння зменшується;
Б яблуко падає під дією сили тяжіння;
В сила тяжіння вимірюють у кілограмах;
Г коли яблуко впало на землю, сила тяжіння перестала діяти на нього.
3. На столі
А На цеглину діє сила тяжіння, що дорівнює 25 Н;
Б вага цеглини 2,5 Н;
В вага цеглини є більшою, ніж сила тяжіння, що діє на цеглину;
Г сила тяжіння напрямлена вертикально вгору.
Середній рівень
4. На рисунках зображені деякі із сил, що діють на тіло та опору. Відзначте, які з наведених тверджень правильні, а які – неправильні.
А F2 – сила реакції опори.
Б Вага тіла – це сила, що діє на опору.
В F3 – вага тіла.
Г F1 – сила тяжіння.
5. Яка маса цукру густиною 1600 кг/м3 міститься в мішку об’ємом 50 дм3?
Достатній рівень
6. Для рівномірного переміщення воза по грунтовій дорозі потрібна сила тяги 800 Н. Яку частину становить сила тертя від ваги воза з вантажем, якщо його маса 400 кг?
Високий рівень
7. Знайти масу сталевого куба з довжиною ребра 1 м. Товщина стінок куба 10 см.
Варіант 2
Початковий рівень
1. Камінь кинуто вертикально вгору. Виберіть правильне твердження.
А Швидкість каменя не змінюється;
Б вагу каменя вимірюють у кілограмах;
В на камінь діє сила тяжіння;
Г швидкість каменя зростає.
2. На столі лежить брусок масою 5 кг. Виберіть правильне твердження.
А Вага бруска є більшою, ніж 40 Н;
Б на брусок діє сила тяжіння, що дорівнює 5 Н;
В сила тяжіння напрямлена вертикально вгору;
Г вага бруска є меншою від сили тяжіння, що діє на брусок.
3. До пружини підвішений важок вагою 2 Н. Виберіть правильне твердження.
А Маса важка 2 кг;
Б сила пружності є більшою, ніж вага важка;
В сила тяжіння, що діє на важок, дорівнює 2 Н;
Г модуль сили пружності не залежить від видовження пружини.
Середній рівень
4. На рисунку зображені кульки, підвішені до нитки, і сили, що діють на кульки. Відзначте, які з наведених тверджень правильні, а які – неправильні.
А F3 – сила натягу нитки;
Б з боку кульки на нитку діє сила тяжіння;
В F1 – вага тіла;
Г F2 – сила тяжіння.
5. Яка маса 3 л олії густиною 900 кг/м3?
Достатній рівень
6. Спортсмен вагою 800 Н підняв штангу вагою 1200 Н. З якою силою він тисне на підлогу?
Високий рівень
7. Мідний брусок рівномірно переміщують за допомогою динамометра по горизонтальній поверхні. Який його об’єм, якщо показання динамометра 5 Н, а сила тертя дорівнює 0,25 його ваги (? = 8,9 • 103 кг/м3)?
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Інтерактивна вправа “Бліц-інтерв’ю”
Діти відповідають на запитання: які завдання були найцікавіші, найлегші, найскладніші? Чи задоволений я своєю роботою?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти тести за темою “Сили в природі”.