Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття; виховувати повагу до старших людей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Каліграфічна хвилинка
Д д Дд Ді До ду ід од
Дідусь директор дятел
Де руки й охота, там скора робота.
– Визначте закінчення в словах охота, робота.
2. Словникова робота
Гра “Знайди “зайве” слово”
Вересень, їжак, заєць, олівець. (їжак)
3. Робота над загадками
– Нас слова міняють часто,
І, звичайно, це – на щастя,
Бо якби ми не мінялись,
То слова не поєднались. (Закінчення)
– Якщо в слові неодмінно
Є частина змінна,
То є й та, що не зникає,
Як її ми називаєм? (Основа слова)
– Що таке закінчення?
– Що
– З яких частин складається основа?
– Без якої частини основи не буває слова?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про спільнокореневі слова.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 54, впр. 115)
– Виразно прочитайте вірш. Про що в ньому йдеться?
– Прочитайте підкреслені слова. Доберіть до них із запропонованих слів спільнокореневі: землянка, людський, земляний, людина, людяний.
– Запишіть ці слова, позначте корінь.
Запам’ятайте! Слова, у яких спільний корінь, є спільнокореневими (спорідненими) словами. У них корінь має спільне для всіх слів значення. Наприклад: сад, садок, садовий, садівник. |
– Як називаються виділені слова? Чому вони не споріднені?
2. Складання алгоритму визначення кореня
Алгоритм визначення кореня
1) Прочитай слово.
2) Добери спільнокореневі слова.
3) Порівняй їх. Визнач спільну частину. Це – корінь.
4) Виділи корінь умовною позначкою? .
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Мовні дослідження (с. 55, впр. 116)
– Прочитайте слова. Чи є щось спільне в значеннях цих слів?
– Спишіть і позначте корінь у словах.
– Доведіть, що це дві групи спільнокореневих слів.
2. Робота над текстом (с. 55, впр. 117)
– Прочитайте текст. Розгляньте малюнок. Про що йдеться в тексті? Спишіть.
Робота в парах. Переказ тексту
– Прочитайте виділені слова. Яке значення вони мають? (Бабка – їжа; бабка – комаха; бабка – гриб.)
– У цих словах позначте корінь. Зверніть увагу: у виділених словах корінь – баб-, але він має різне значення. Доберіть зі словника значення цих слів. Доведіть, що це однозвучні слова.
1) Пестливі слова: бабуся, бабусечка, мати батька або матері.
2) Страва з локшини, рису, сиру та ін.
3) Хижа комаха з довгим тонким тілом і двома парами великих прозорих крил.
4) Гриб-підберезник.
5) Купка складених на полі снопів жита, льону та ін.
Запам’ятайте! Слова, корені у яких тільки звучать однаково, але мають різне значення,- різнокореневі слова. Наприклад, слова гуска, гусінь, гуснути – не споріднені, бо в них корені, різні за значенням. |
3. Вибірковий диктант
– Випишіть споріднені слова. Позначте корінь.
Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які цінні думки запам’ятали? (Корінь – це спільна частина споріднених слів. У корені закладене основне значення слова. Корінь може звучати однаково, та в словах набирати різних значень.)
– Як визначити корінь?
– Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 56, впр. 118. Доберіть спільнокореневі до слів ліс, казка, вода, водій. Складіть і запишіть 3 речення з цими словами (на вибір).