Написання сполучників разом і окремо

Тема: Написання сполучників разом і окремо.

Мета: пояснити правила написання сполучників разом і окремо, формувати вміння визначати в словах орфограму “Написання сполучників разом і окремо”; виховувати повагу до влучного слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.

Тип урок ів: уроки вивчення нового матеріалу.

Обладнання: роздавальний матеріал, підручник.

І. Перевірка домашнього завдання.

*Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома учнями.

width="100%">
Картка 1

Переписати речення в такій послідовності: 1) речення, у яких сполучники поєднують однорідні члени; 2) складні речення, у яких сполучники поєднують їхні частини.

Він свята пам’ятає, а будні просипає. Дурний на санях дрижить, а кожух під ним лежить. Йшов через ліс, а дров не бачив. Халяви діряві, зате підошви з дуба. На голові чиряк, а він на ногу шкандибає. Три дні молов, а курка за день з’їла. Невдаха до моря добереться, а воно вже сухе. Полумиски миє в озері, а миски возить до моря. Мені їсти хоч з корита, але досита.

Народна творчість.

width="100%">
Картка 2

Переписати, вставляючи пропущені букви. Сполучники сурядності підкреслити однією рискою, сполучники підрядності – двома.

Грім, як шалений, стогнав і ревів. Ввесь небозвід то палав, то чорнів. (Олександр Олесь.) Не вірю я громовідводу, коли у вічі б”є гроза. Він то у небо пнеться гордо, то низько гнеться, мов лоза. (П. Перебийніс.) Грім гуркотів, огнями розсипався, неначе страшний суд настав. (Л. Глібов.) Вишиває сніг черешню, двір і нашу хату. (П. Перебийніс.) Зимовий вечір, закуривши люльку, розсипав зорі, неначе іскри, пустив хмарки, мов кільця диму. (В. Симоненко.)

* Пояснювальний диктант. Вказати сполучники, з’ясувати роль кожного.

В’ється перед нами шлях, немов змія. (М. Рильський.) Доки є дорога й рух, доти, брате, ми безсмертні. (Б. Олійник.) І серцю сниться, ніби цим же шляхом Айвенго їхав на гучний турнір. (М. Рильський.) Життя – це шлях, що переходить в шлях, кінця не має ні одна дорога. (Д. Павличко.) Дорога з’єднує міста, де ми давно вже не бували, і розлучають нас не шквали, а повсякденна марнота. (В. Раєвський.)

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

* Прочитати. Вказати сполучники, пояснити їх нє написання.

Тому що, через те що, затим щоб, так що аж, немов, мовби, начебто, нібито.

І ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

І V. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 149)

V. Виконання вправ на закріплення вивченого.

* Робота з підручником. Виконання вправи 423.

* Попереджувальний диктант. Позначити в словах орфограму “Написання сполучників разом і окремо”

Товче воду, щоб збити масло. Що б у серці не таїлось, на лиці усе б відбилось. Як би не замазав лаком, брак залишиться браком. Якби Ганна робила, то взута б ходила. Якби ми мали стільки борошна, скільки не маємо олії, то б на все село пундиків напекли. Як би руки не скроїли, а зносить плечам доведеться. Коли б ковбасі крила, кращої птиці не було б.

Народна творчість.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником. Опрацювання таблиці “Сполучники і однозвучні слова” (с. 150).

VІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.

* Переписати, знімаючи риск и.

І. Ніч колихала так ласкаво, про/те не спалося ніяк. (М. Рильський.) В криницю старості не заглядай, про/те, яким ти будеш, не гадай. (Д. Павичко.) Дівча стояло і співало про/те, що радості замало. (А. Малишко.) За/те кругом цвітуть, як льон, калюжки переливні. (М. Рильський.) Люблю вас, люди, мислячі істоти, за клопоти великі і малі, за/те, що ви скоряєте висоти, серцями прикипівши до землі. (П. Перебийніс.) Біда помучить, за/те мудрості научить. Не за/те кобилу б’ють, що сіра, а за/те, що воза побила. (Нар. творч.)

ІІ. Спасибі, вулице, тобі за/те, що ти в життя моє вростала смугою для злету, за/те, що ти була і є. (П. Перебийніс.) При боці шабля, в тороках бандура, немолодий… За/те яка статура! (В. Раєвський.) Козаки голили бороди, про/те завжди носили вуса. (З підр.) І певно, забути давно уже треба про/те, що хотілось багато сказати. (В. Раєвський.) З вітрами шепчуться тополі про/те, що в радісній далі зерно нап’ється сонця в полі і соків щедрої землі. (В. Сосюра.)

* Диктант з коментуванням. Вказані вчителем сполучники розібрати як частину мови за схемою, поданою на с. 153 підручника.

І. Якби не ви, джерела поміж трав, я б від черствої спраги умирав. (М. Сингаївський.) Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти… (Леся Українка.) Якби прожить мені сто літ, пішов би в мандри в білий світ. (А. Малишко.) Як би ти не знав багато, а більше за всіх не знатимеш. Якби не було хмар, ми й не знали б ціни сонцю. Як би я не зголоднів, а печеної ріпи б не їв. Щоб руки вміли, треба працювати головою. Що б вода не принесла, вона ж колись і забере. (Нар. творч.)

ІІ. Якби мені кінь, то я таким би молодцем був, що по мені ніхто б і в ступі не влучив. Як би коза не постаріла, а солі лизнути і їй хочеться. Щоб дорогу скоротити, увечері в сінях лягає. Що б вовкові в пащу не потрапило, назад вже не вернеться. Щоб лиха не мати, треба рано вставати. Що б улітку не вродило, зимою не зашкодить. Як би я на ноги зіп’явся, якби за плуга не брався? Якби роги та хвіст, був би справжній артист. Як би лютий не злився, як би березень не кривився, а весною пахне. (Нар. творч.)

VІ ІІ. Під биття підсумків уроку.

І Х. Домашнє завдання. П. 16, вправа 430.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Написання сполучників разом і окремо - Плани-конспекти уроків по українській мові


Написання сполучників разом і окремо