Загальний курс транспорту
РОЗДІЛ 7 АВІАЦІЙНИЙ ТРАНСПОРТ (АТ)
7.5. НАУКОВО-ТЕХНІЧНІ ПРОБЛЕМИ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ АТ
Одна з важливих проблем розвитку повітряного транспорту – це розробка більш потужних, сучасних та економічних літаків (АН-70, АН-140).
Теоретичні дослідження та світова практика літакобудування показали, що магістральним напрямком прогресу в цьому відношенні є підвищення місткості, вантажопідйомності літаків, при цьому вирішується інша важлива проблема – зменшення густоти руху літаків на важливих магістральних
Проблема удосконалення аеропортів та технології їх роботи виникає в зв’язку з ростом перевезень і збільшенням маси літаків, підвищенням рівня комфорту, економічності та безпеки.
Безпека польоту залежить від системи управління повітряним рухом (УПР) спостереження за літаком і зв’язком з ним за допомогою радарів і радіозв’язку, а також бортових відповідачів. Особлива увага приділяється системі автоматизації посадки, як найбільш важливій та відповідальній операції.
Одним
Створено літаки, швидкість яких у декілька разів перевищує швидкість звуку (біля 1200 км/год.).
1968 р. створено надзвуковий літак ТУ-144 і надзвуковий англо-французький літак “Конкорд” (Франція).
Створено експериментальні надзвукові літаки, швидкість яких дорівнює 6600 км/год., нагрів краю крила до 430 °С.
Розроблено перші проекти особливого орбітального літака-ракети із швидкістю польоту 28800 км/год. (перша космічна швидкість – 28000 км/год. або 7,9 км/сек.).
На черзі створення космічного літака-апарата, спроможного літати в космічному вакуумі. Всі космічні апарати (пілотовані і не пілотовані) виводяться в космос за допомогою одноразових ракет-носіїв.
Такі складні космічні апарати призначені тільки для одного польоту. “Одноразовість” техніки стає серйозним гальмом подальшого розвитку космонавтики і космічних досліджень.
Вихід – в розробці принципово нових космічних транспортних засобів. При Н до 12 км, швидкість – 900 км/год. аеродинамічний нагрів – незначний. При швидкості 3000 км/год. температура загальноумовного повітряного потоку – шару повітря, який омиває поверхню літака – дорівнює 280 °С. При швидкості 10000 км/год. температура дорівнює 3600 °С.
Вихід людини в космос дозволив краще зрозуміти, що природний корабель, на якому все людство здійснює безперервний політ, не такий вже великий. Оволодівши космосом, людина зможе краще вирішити питання використання та збереження нашої планети. Невагомість, глибокий вакуум та сонячні промені створюють унікальні умови для організації поза Землею високоефективного промислового виробництва, спорудження електричних станцій. Буйно полита потом та кров’ю наша рідна планета зусиллями прийдешніх поколінь повинна перетворитися в заповідник і збережена, як перлина космосу, бо другої такої планети більше немає.