БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ
Розділ ХІІІ
ПОЛІТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ПОДАТКОВИХ
ВІДНОСИН
13.5. Облікова політика щодо управлінського обліку
Політика управлінського обліку – це політика щодо отримання внутрішньої інформації для оперативного, поточного та стратегічного управління підприємством, установою, організацією.
Політика управлінського обліку може розглядатись і в дуже широкому плані. Так, Войнаренко М. П.1 із співавторами виділяють наступні її моделі:
– соціологічну
– економічну – спрямовану насамперед на вирішення економічних проблем;
– біховеристичну – розглядається як напрацювання способів впливу на бухгалтера і через нього на інших осіб, зайнятих в управлінні підприємством.
Така класифікація облікової політики може бути доповнена екологічною моделлю, що спрямована насамперед на вирішення екологічних проблем.
Всі перелічені вище моделі облікової політики грунтуються на стратегічних планах підприємства, і, безумовно, впливають на політику бухгалтерського обліку.
Згідно зі ст. 5 Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” підприємство самостійно розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності та контролю господарських операцій.
Система управлінського обліку включає насамперед облік витрат і результатів та аналіз за центрами відповідальності й, на цій основі, прийняття управлінських рішень. Для співставлення фактичних витрат і результатів з поставленою метою, облікова політика щодо управлінського обліку має включати такі питання як кошториси, форми і строки подання звітності, відповідальних за складання та подання звітності, користувачі внутрішньої звітності.
_________________________________
1 Системи обліку в Україні: трансформація до міжнародної практики./ за ред. проф. М. П. Войнаренка. – K.: Наукова думка, 2002. – 718 с.