Біологія – універсальний довідник
БІОРОЗМАЇТТЯ
КВІТКОВІ РОСЛИНИ
ОДНОДОЛЬНІ. РОДИНА ЛІЛІЙНІ
Загальні ознаки. Оцвітина в лілійних проста, складається з 6 листочків у двох колах. Листочки або вільні (тюльпан), або зрослі (конвалія), часто яскраво забарвлені або білі. Тичинок також б у двох колах. Маточка 1. Зав’язь верхня. Плід – коробочка (цибуля, тюльпан, лілія) або ягода (конвалія, купина). Суцвіття різноманітні, іноді квітки взагалі поодинокі (вороняче око, тюльпан). Формула квітки:
Лілійні
Екологія та географія. Лілійні нараховують 220 родів і 3500 видів. Особливо поширені на земній кулі. їх мало у тайговій і тундровій зонах. Багато лілійних помірної зони цвітуть навесні або на початку літа. В Україні найбільш багаті видами роди цибуля, гусяча цибуля, лілія.
Харчові рослини. Насамперед до них відносяться цибуля ріпчаста і часник (обоє належать до роду цибуля). Цибулини і листки містять багато вітаміну
Декоративні рослини. Поряд зі складноцвітими лілійні – найважливіша родина для квітникарства. Насамперед назвемо тюльпани. В дикому вигляді вони зустрічаються головним чином на півдні України (Асканія Нова). До сьогодні виведено 4000 сортів. Не менш гарні лілії. На відміну від тюльпанів у багатьох лілій квіти мають сильні запахи. Дуже декоративні і духмяні гіацинти. Багато з лілійних – улюблені рослини кімнатного квітникарства, наприклад, алое (столітник), рускус (іглиця), аспарагус.
Лікарські рослини. Конвалія звичайна – рослина зони лісів і лісостепу. Широко застосовується для лікування серцевих захворювань. Алое деревовидне – кімнатна рослина, використовується для загоєння ран.