ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРИРОДИ

ТЕМА 4 ОРГАНІЗМИ ТА СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ

&55. ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРИРОДИ

Пригадайте, що таке браконьєрство. Чим воно небезпечне для тваринного світу?

Україна вирізняється з-поміж інших країн Європи різноманітністю природних умов і біологічних ресурсів. Це зумовлено її географічним розташуванням: більшість території України припадає на зону помірного клімату, і лише Південне узбережжя Криму належить до зони субтропіків. На території нашої країни описано понад 53 тис. видів тварин, з них – понад 52,5 тис. безхребетних і близько 800

– хордових.

ЯКІ Є ЗАХОДИ ОХОРОНИ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ?

Насамперед учені створюють списки видів тварин, рослин і грибів, які підтягають охороні. Якщо є загроза існуванню виду, його заносять до Міжнародної Червоної книги, яку видає Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів (МСОП), а також до Червоних списків окремих регіонів (наприклад. Європейського червоного списку) та національних Червоних книг тих країн, на території яких він мешкає. До Червоних книг окремих держав заносять також види, чисельність яких на території цієї держави незначна або швидко знижується. Червона книга – це

список рідкісних і зникаючих видів. Вона вміщує основні дані про їхній спосіб життя, поширення в минулому та в наш час, заходи щодо їх охорони тощо.

Види, занесені до Червоної книги України (мал. 319), залежно від стану популяцій та ступеня загрози для їхнього існування, поділені на сім категорій: зниклі, зниклі в природі, зникаючі, вразливі, рідкісні тощо. Наприклад, до категорії зниклих видів віднесено тюленя-монаха, якого з 50-х років XX ст. не зустрічали. Навряд чи цей вид біля берегів України зустрінуть і в майбутньому. До зниклих у природі видів відносять зубра (мал.319). У період з 1965 по 1967 роки на територію нашої країни була завезена 41 особина цих тварин. У 1990 році популяції цих тварин сягнули свого максимуму – 685 голів. Але внаслідок нераціонального ведення мисливського господарства та браконьєрства вже у 2008 році чисельність зубрів скоротилася майже втричі і нині становить близько 200 особин.

Мал. 319. А. Червона книга України. Б. Зниклі, зникаючі та рідкісні види тварин України:

1 – кіт лісовий; 2 – лелека чорний; 3 – зубр; 4 – кумка червонодерева (вигляд з черевного боку); 5 – дельфін-білобочка; 6 – мідянка; 7 – хохуля звичайна; 8 – олеандровий бражник

Мал. 320. Тварини, які зникли з нашої планети: 1 – сумчастий вовк; 2 – бик тур; 3 – сталлерова корова; 4 – нелітаючий птах – дронт

Основні заходи охорони видів, занесених до Червоної книги, – це заборона або істотне обмеження їхнього використання, посилення відповідальності за їхнє незаконне добування і знищення, створення територій природно-заповідного фонду в місцях, які мають важливе значення для виживання цих видів. Відновлювання ти знищення цих тварин, а також руйнування місць їхнього проживання карається законами України.

Так, згідно із Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” (1991) усі об’єкти рослинного і тваринного світу підлягають державній охороні. Спеціальні питання щодо охорони, використання і відтворення об’єктів тваринного світу регулює Закон України “Про тваринний світ” (1993). Найважливішим кроком у створенні правової бази охорони навколишнього природного середовища України стало прийняття 1996 року Конституції України. У ній стверджується, що забезпечення екологічної безпеки та підтримання екологічної рівноваги на території України є обов’язком держави і кожен громадянин зобов’язаний не завдавати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.

Охорону біологічного різноманіття України визначено однією з пріоритетних складових загальної довготермінової політики уряду. Створення і розвиток правової бази України щодо збереження стану навколишнього природного середовища та біологічного різноманіття здійснюється з урахуванням положень міжнародних правових актів, до яких приєдналася або збирається приєднатися наша країна.

ЩО СОБОЮ СТАНОВЛЯТЬ ЧОРНІ СПИСКИ?

Учені складають списки видів тварин, які вимерли на нашій планеті починаючи з 1600 року. Підставою для занесення в Чорний список є те, що певний вид тварин не зустрічався протягом останніх 50 років. Серед них – тур (предок великої рогатої худоби), нелітаючий птах – дронт, мешканець морів – ссавець стеллерова корова, мандрівний голуб, який мешкав на території Північної Америки, сумчастий вовк – мешканець Австралії та Нової Гвінеї і багато інших (мал. 320).

Мал. 321. Заповідники України: 1 – Дунайський біосферний заповідник; 2 – біосферний заповідник “Асканія-Нова”; 3 – Канівський природний заповідник; 4 – Національний природний парк “Гуцульщина”

ЩО СОВОЮ СТАНОВИТЬ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ?

Охорона рідкісних і зникаючих видів, проблема збереження біологічного різноманіття нашої планети нерозривно пов’язана з охороною екосистем, до складу яких вони входять. Тому в усьому світі створені спеціальні території, що перебувають під охороною держави, різних установ і громадських організацій. Природно-заповідний фонд України – це ділянки суходолу та водного простору, природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну цінність і призначені для збереження різноманітності тваринного та рослинного світу. Керує природно-заповідним фондом України Міністерство екології та природних ресурсів України.

До складу природно-заповідного фонду України, з одного боку, належать природні території та об’єкти: біосферні та природні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи та заповідні урочища. З іншого боку, це можуть бути штучно створені об’єкти: ботанічні сади, зоологічні парки, дендрологічні парки, пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Природні заповідники України – це природоохоронні, науково-дослідні установи загальнодержавного значення, які створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних дня даної ландшафтної зони природних комплексів з усією сукупністю їх компонентів. Ділянки землі та водного простору, що належать до заповідників, вилучаються з господарського користування. Заповідник – це своєрідна природна лабораторія, де вивчаються природні процеси та явища, розробляються наукові засади охорони природи, раціонального використання природних ресурсів. Природні заповідники на території України створені практично в кожній області та на території Автономної Республіки Крим(мал. 321).

Перелік природних заповідників України

Назва заповідника

Регіон розташування

Горгани

Івано-Франківська обл.

“Розточчя”

Львівська обл.

Черемський

Волинська обл.

“Медобори”

Тернопільська обл.

Рівненський

Рівненська обл.

Поліський та Древлянський

Обидва – Житомирська обл.

Канівський

Черкаська обл.

Дніпровсько-Орільський

Дніпропетровська обл.

“Єланецький степ”

Миколаївська обл.

Луганський

Луганська обл.

Український степовий

Разом з філіями розташований на території Донецької, Запорізької та Сумської областей

“Михайлівська цілина”

Сумська обл.

Карадазький, Кримський, Ялтинський гірсько-лісовий, “Мис Мартьян”, Казантипський, Опукський

Автономна Республіка Крим

Важливе міжнародне значення мають біосферні заповідники. їх створюють з метою збереження у природному стані найбільш типових або унікальних природних комплексів біосфери та постійного стеження за змінами, що в них відбуваються. В Україні є чотири біосферні заповідники: “Асканія-Нова” (Херсонська обл.), Карпатський (Закарпатська обл.), Чорноморський (Херсонська та Миколаївська області), Дунайський (Одеська обл.). Національні природні парки – природоохоронні, науково-дослідні та культурно-просвітні установи, покликані зберігати цінні природні, історико-культурні комплекси та об’єкти. На їхній території з дотриманням заповідного режиму можуть здійснюватись різні форми відпочинку, наприклад організований туризм.

Перелік національних природних парків України

Назва парку

Регіон розташування

“Азово-Сиваський”, “Джарилгацький”

Херсонська обл.

“Білоозерський”

Київська та Черкаська області

“Білобережжя Святослава”, “Вузький Гард”

Миколаївська обл.

“Верхнє Побужжя”, “Подільські Товтри”

Хмельницька обл.

“Верховинський”,”Галицький”, “Гуцульщина”, “Карпатський”

Івано-Франківська обл.

“Вижницький”, “Хотинський”, “Черемоський”

Чернівецька обл.

“Великий Луг”, “Приазовський”

Обидва – Запорізька обл.

“Гетьманський”, “Деснянсько-Старогутський”

Обидва – Сумська обл.

“Голосіївський”

М. Київ

“Гомільшанські ліси”, “Дворічанський”, “Слобожанський”

Усі – Харківська обл.

“Дермансько-Острозький”

Рівненська обл.

“Залісся”

Київська та Чернігівська області

“Зачарований край”, “Синевир”, “Ужанський”

Усі – Закарпатська обл.

“Ічнянський”, “Мезинський”

Чернігівська обл.

“Кременецькі гори”, “Дністровський каньйон”

Тернопільська обл.

“Нижньодністровський”, “Тузловські лимани”

Одеська обл.

“Нижньосульський”

Черкаська та Полтавська області

“Північне Поділля”, “Сколівські Бескиди”, “Яворівський”

Львівська обл.

“Прип’ять-Стохід”, “Шацький”

Волинська обл.

“Пирятинський”

Полтавська обл.

“Святі гори”

Донецька обл.

“Чарівна гавань”

Автономна Республіка Крим

“Верхнє Побужжя”, “Подільські Товтри”

Хмельницька обл.

“Верховинський”,”Галицький”, “Гуцульщина”, “Карпатський”

Івано-Франківська обл.

“Вижницький”, “Хотинський”, “Черемоський”

Чернівецька обл.

“Великий Луг”, “Приазовський”

Обидва – Запорізька обл.

“Гетьманський”, “Деснянсько-Старогутський”

Обидва – Сумська обл.

“Голосіївський”

М. Київ

“Гомільшанські ліси”, “Дворічанський”, “Слобожанський”

Усі – Харківська обл.

“Дермансько-Острозький”

Рівненська обл.

“Залісся”

Київська та Чернігівська області

“Зачарований край”, “Синевир”, “Ужанський”

Усі – Закарпатська обл.

“Ічнянський”, “Мезинський”

Чернігівська обл.

“Кременецькі гори”, “Дністровський каньйон”

Тернопільська обл.

“Нижньодністровський”, “Тузловські лимани”

Одеська обл.

“Нижньосульський”

Черкаська та Полтавська області

“Північне Поділля”, “Сколівські Бескиди”, “Яворівський”

Львівська обл.

“Прип’ять-Стохід”, “Шацький”

Волинська обл.

“Пирятинський”

Полтавська обл.

“Святі гори”

Донецька обл.

“Чарівна гавань”

Автономна Республіка Крим

Заказники – природоохоронні території, створені з метою збереження і відтворення цілісних природних комплексів або окремих видів організмів. На відміну від заповідників, заказники можуть бути постійними або тимчасовими. Наукова та інші види діяльності здійснюються на їх території з дотриманням вимог охорони довкілля. Особливе місце у здійсненні природоохоронних заходів належить зоологічним паркам, які створюють з метою вивчення, збереження, акліматизації та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів як місцевої, так і світової фауни. Але головне призначення цих закладів – проведення освітньо-виховної роботи, прищеплення в людей дбайливого ставлення до природи.

Біологічний словничок: Червона книга, природні та біосферні заповідники, національний природный парк, заказники, зоопарки.

УЗАГАЛЬНИМО ЗНАННЯ

Види, ним загрожує зникнення, та рідкісні види заносять до Червоних книг (Міжнародної, регіональних і національних). Збереження рідкісних і зникаючих видів здійснюється завдяки створенню природоохоронних територій: біосферних і природних заповідників, національних природних парків, заказників тощо.

Основою збереження біологічного різноманіття організмів, а також раціонального природокористування є розроблення те дотримання законодавчих актів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища.

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ

Яка різноманітність тваринного світу України? 2. Яке значення для збереження біологічного різноманіття нашої планети має створення Червоної книги? 3. Які основні типи природоохоронних територій України вам відомі? 4. Яка роль зоопарків в охороні тваринного світу? 5. Які законодавчі акти спрямовані на охорону тваринного світу України? 6. Чим статус біосферних заповідників відрізняється від статусу природних? 7. Що собою становлять національні природні парки?

ОБГОВОРІТЬ У ГРУПАХ

Які є заходи охорони природи? Запропонуйте механізми підвищення їхньої ефективності.

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ

Які відомі вам види тварин зникли з території України після 1600 року?

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

З допомогою вчителя з’ясуйте, які природоохоронні території є у вашій місцевості. Які зникаючі та рідкісні види тварин на них охороняють? Підготуйте міні-проект на тему “Заповідні території України”.

Цікаво!

Найстаріший заповідник України – біосферний заповідник “Асканія-Нова”. Його створив 1898 року барон Ф. Е. Фальц-Фейн. Зоопарк “Асканія-Нова” за масштабами утримання тварин у напіввільних умовах, розробок теорії, методів і технологій акліматизації та реакліматизації не має собі рівних серед країн СНД і входить до першої світової десятки. Тут утримують понад 80 видів птахів, зокрема 15 видів, занесених до Червоної книги України (степовий орал, сірий журавель і красавка, огар та ін.); 36 видів ссавців, з яких 7 – рідкісних (кінь Пржевальського, туркменський кулан, зебра Греві, гвинторога коза, гривастий баран, сайгак, сибірський козерог). Велике значення для поширення серед населення знань у галузі зоології мають зоологічні музеї, де зберігають колекції сучасних і зниклих з нашої території тварин. Найбільшими природничими музеями в Україні є Національний науково-природничий музей Національної академії наук України (НАНУ) (м. Київ) і Державний природознавчий музей НАНУ (м. Львів). У фондах першого зберігається понад 200 000 зразків хребетних і близько 1 500 000 – безхребетних тварин.

ТЕСТОВИЙ САМОКОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

(виберіть одну правильну відповідь)

Укажіть групу екологічних чинників, до якої належить господарська діяльність людини: а) абіотичні; б) біотичні; в) антропогенні; г) оптимальні. Укажіть групу екологічних чинників, до яких належать різні форми взаємодії різних видів організмів: а) абіотичні; б) біотичні; в) антропогені; г) соціальні. Зазначте, що собою становить фотоперіодизм: а) реакція організмів на інтенсивність освітлення; б) реакція організмів на чергування світлового та темнового періодів доби; в) реакція організмів на надлишок світла; г) реакція організмів на недостатню кількість світла. Зазначте, як називають змагання організмів одного чи різних видів за їжу та інші ресурси середовища життя: а) паразитизм; б) конкуренція; в) взаємовигідні зв’язки; г) коменсалізм. Укажіть, як називають усі форми співіснування організмів різних видів: а) симбіоз; б) конкуренція; в) мутуалізм; г) паразитизм. Зазначте, як називають тип зв’язків між організмами різних видів, за яких один з них отримує користь, не завдаючи іншому шкоди, але й не приносячи йому користі: а) коменсалізм; б) конкуренція; в) мутуалізм; г) паразитизм. Зазначте, що таке раціональне природокористування: а) повне знищення шкідливих видів; б) докорінне перетворення природних екосистем для задоволення потреб людини; в) використання природних ресурсів такими способами, які не погіршують стан навколишнього природного середовище; г) охорона лише свійських тварин та культурних рослин. Укажіть заповідники, які функціонують в Україні: а) тільки природні; б) тільки біосферні; в) тільки регіональні; г) як природні, так і біосферні. Укажіть заповідник України, який належить до біосферних: а) Канівський; б) Рівненський; в) Карпатський; г) Поліський. Укажіть документ, до якого заносять види тварин, які зникли з нашої планети: а) Міжнародна Червона книга; б) Міжнародна Зелена книга; в) Чорний список; г) Червона книга України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРИРОДИ - Біологія


ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРИРОДИ