Урок 6
Тема. Перенос слів із буквами й та ь
Мета: закріплювати вміння ділити слова з літерами й та ь для переносу з рядка в рядок; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення, вміння слухати; виховувати бажання працювати парами, самокритично оцінювати свою роботу.
Обладнання: предметні малюнки райдуги, зайчика, долоні, соловейка.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 30)
– Прочитайте загадку й відгадку. Дзвінко вимовляйте
– Що вам допомогло відгадати загадку?
– Які овочі достигають у вересні? Які з них вам доводилося допомагати збирати?
2. Хвилинка чистопису
І Ї О Ю Юрасик
– Доберіть слова, використовуючи дані літери. (Іван, Ірина, Ївга, Ольга, Одеса, Юлія, Юрмала) Чому всі слова написані з великої букви?
– Коли ще завжди пишемо велику букву? (На початку речення)
– Складіть з одним із цих слів речення і запишіть.
– Поділіть ці слова для переносу. Які з них переносити не можна? Яке правило нам це говорить?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні закріпимо
IV. Повторення й поглиблення вивченого
1. Колективна робота (вправа 31)
– Прочитайте загадку. Якими різними словами в нашій мові називають відгадку?
– Усно поділіть для переносу слова веселка, райдуга, тільки.
– Прочитайте правило на с. 15 і перевірте, чи правильно виконали завдання.
– Отже, як правильно треба переносити слова з літерами й чи ь?
2. Робота парами (вправа 32)
– Прочитайте і спишіть слова, поділяючи їх для переносу одним із способів. Порівняйте, чи правильно ви виконали роботу.
– Яке слово не можна поділити для переносу?
– Які імена не можна поділити для переносу?
3. Фізкультхвилинка
4. Словниковий диктант
Літера, замок, читання, вересень, виразно.
– Підкресліть букви, на які в цих словах треба звернути особливу увагу.
5. Словникова робота (вправа 23)
– Утворіть слова з перших складів поданих слів. Для цього працюйте так:
1) прочитайте слово й усно поділіть на склади;
2) вимовте перший склад;
3) вимовте перші склади в усіх словах рядка;
4) запишіть утворене слово.
– Яке із написаних вами слів не можна поділити для переносу?
6. Відгадування загадок
– Улітку сіренький,
А взимку біленький.
Довгі вуха має,
Швидко в ліс стрибає. (Зайчик)
– Я маленький, я вухатий,
Мене легко залякати.
Я стрибаю, я тікаю,
Дуже куций хвостик маю. (Зайчик)
– В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять усі люди. (Соловейко)
– У двох матерів по п’ять синів, і всім одне ім’я. (Пальці)
– Запишіть слова-відгадки й поділіть їх для переносу. Самостійна робота (вправа 84).
V. Підсумок уроку
– Яким правилом ви користувалися, ділячи для переносу слова-відгадки?
– Які ще правила переносу слів із рядка в рядок в рядок ви знаєте?
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 15, вправа 34.