ПЕРГОВІ КЛІЩІ

ПЕРГОВІ КЛІЩІ – паразити, які заносяться на тіло бджіл із різних рослин, грунту, передвуликового майданчика.

Відомо близько 160 видів П. к., які живуть у вуликах. Для деяких видів кліщів умови перебування у вулику виявляються несприятливими, і вони гинуть, інші ж успішно розвиваються в сім’ях бджіл, найчастіше у воско-перговій крихті на дні вулика. Тут можна бачити кліщів протягом усього року. Найпоширеніші види – молочний і домовий. Цих кліщів можна виявити практично в кожній сім’ї.

Пік розмноження у вуликах у цих членистоногих

припадає на травень-червень. У цей час на 1 м2 днища вулика можна знайти до 200 тис. екземплярів у різних стадіях розвитку, не враховуючи яєць. Другий пік розвитку, але трохи менший за силою, припадає на жовтень.

Самка молочного кліща живе при температурі 25 °С до 29 днів, при температурі 0-3 °С і вологості 85 % – до 97 днів, і за все життя відкладає 278 яєць. Розвиток кліща триває до 9 днів. При відносно високій вологості (близько 90 %) без корму вони залишаються життєздатними близько місяця. Найчастіше зустрічаються в молочних продуктах, сухофруктах і вині.

Оптимальні умови для розвитку будинкового кліща: температура

23-25 °С і відносна вологість 80-90 % . Самка протягом життя відкладає до 298 яєць. Розвиток кліща проходить за 22 дня.

Поширені скрізь. їх можна знайти на квітках, у пшениці й сіні, тютюні й цукрі, сирі, у гніздах птахів і комірних вишкребках.

Потрапляючи на стільники, що зберігаються поза сім’єю, кліщі харчуються пергою, яка стає крихтоподібною, легко висипається з чарунок, у гніздах бджіл вони харчуються пергою, медом, трупами й органічними залишками.

Ушкоджена кліщами перга стає золотаво-коричневою масою, яку бджоли не споживають. Вона втрачає свої поживні властивості. Забруднені продуктами життєдіяльності кліщів мед і перга можуть бути небезпечні для людини: при вдиханні їх із пилом можуть викликати астму й алергію, ураження шкіри, загострити хронічний бронхіт. Ці кліщі здатні переносити збудників небезпечних інфекційних хвороб.

Заходи боротьби. Необхідно тримати в чистоті пасіку й вулики. У зимівниках і гніздах підтримувати необхідну вологість повітря, не допускати їх відволожування й промерзання. Весняний підмор слід спалювати. Двічі на рік необхідно проводити ретельне чищення ден: при виїзді пасіки на кочівлю й перед поверненням на зимівлю. Пергові стільники зберігають у парах оцтової кислоти. У період пилкозбирання необхідно обробляти пилок протикліщовими засобами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПЕРГОВІ КЛІЩІ - Бджільництво


ПЕРГОВІ КЛІЩІ