Урок 27
Тема. Поділ тексту на речення. Зв’язок слів у реченні
Мета: закріплювати знання дітей про речення як групу слів, що виражають закінчену думку; ознайомити учнів із другою ознакою речення – зв’язком слів у середині речення; вчити правильно інтонувати речення й записувати їх; виховувати вміння бачити красу природи.
Обладнання: картки із текстом до уроку 25.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 120)
Діти зачитують
– Поясніть добір речень до завдання 3.
– Чи можуть речення складатися з одного слова?
– Яку ознаку речення ви знаєте?
2. Хвилинка чистопису
У З Дз дзвінок
– Доберіть слова з цими літерами на початку. (Ужгород, Урал, Улянка, Звенигород, Закарпаття, Зіна, Захарко…)
– Складіть речення з одним із цих слів. Запишіть його.
3. Усна колективна робота (вправа 122)
– Як ви вважаєте, чому перша група слів не є реченням?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми познайомимося з другою ознакою речення, без якої
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Продовження роботи над вправою 122
Учитель пропонує учням записати в зошит речення з цієї вправи і разом провести роботу зі встановлення зв’язку слів у реченні за допомогою питань.
Потім учитель пропонує провести самостійно аналогічну роботу з першою групою слів.
– Як ви думаєте, чому вам це не вдалося?
– Про що це свідчить? (Про те, що слова не зв’язані між собою.)
– Чи можна таку групу слів назвати реченням?
– Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 61.
2. Письмова коментована робота (вправа 123)
– Для чого ми змінювали слова в дужках? (Щоб зв’язати їх з іншими словами)
– За якими ознаками можна визначити, що ці групи слів є реченнями?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 124)
– Поясніть, чому саме так ви з’єднали ці слова.
– Чому не можна поєднати, наприклад, грається дерева?
– А чи можна сказати обкопувати дерев? Чому?
– Як зв’язуються слова в парах і реченнях?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Уміння зв’язувати слова в реченні знадобиться вам при виконанні вправи 125 удома.
– Що треба зробити, щоб утворити речення?
– Удома запишете складені речення. Спробуйте усно встановити зв’язки між словами в реченнях.
– Яке ще завдання вам треба буде зробити?
3. Самостійна робота (вправа 121)
Перевірка – фронтальне опитування.
– Як довести, що кожна група слів, виділена вами, є реченням?
– Які ознаки має речення?
– Як виділяється речення в усному мовленні? А на письмі?
VI. Підсумок уроку
Робота з текстом до уроку 25.
– Виділіть речення, починаючи його записувати з великої літери. У кінці кожного ставте крапку.
– Усно встановіть зв’язок слів у першому (останньому) реченні.
– За якими ознаками можна впізнати речення?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 61, вправа 125.