АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 83. ПОЛОВИНА, ТРЕТИНА І ЧВЕРТЬ. ПОРІВНЯННЯ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ, ІМЕНОВАНОГО ЧИСЛА ТА СУМИ АБО РІЗНИЦІ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧ ЗА СХЕМАМИ ВИРАЗІВ
Мета: ознайомити учнів з діленням на рівні частини; дати уявлення про половину, третину і чверть числа; вправляти у виконанні дій з іменованими числами; формувати вміння складати задачі за схемами виразів; розвивати математичне мовлення, обчислювальні навички, увагу, спостережливість, пам’ять, мислення;
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 97, завдання 635; 636)
Завдання 635
– На скільки менше горіхів у дівчинки, ніж у кожного хлопчика?
Завдання 636
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
2. Усна лічба
1) Гра “Мовчанка”.
Приклади на множення і ділення записані на дошці. Учитель показує приклад, діти на картках – відповіді.
2) Гра “Ланцюжок”
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
–
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке половина, третина і чверть.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 97-98)
Завдання 637. Колективне опрацювання матеріалу
Практична робота
Учні роздивляються, як на малюнку смужку поділено на 2 рівні частини (половини) і виконують завдання.
1) Склади прямокутний аркуш паперу навпіл. Покажи половину аркуша.
2) Поділи в такий спосіб круг на дві рівні частини.
Завдання 638
Учні пояснюють, яка довжина половини мотузки.
Завдання 639. Колективне опрацювання матеріалу
Учні роздивляються на малюнку дві смужки, завдовжки 12 см кожна.
– Першу смужку поділено на 3 рівні частини, а другу – на 4. Чому дорівнюють третя і четверта частини смужки?
– Третя частина ще має назву третина, а четверта – чверть.
Показують на малюнку третю і четверту частини круга.
Завдання 640
Учні коментують, як знайшли половину числа 12, третину числа 15 і чверть числа 8.
Завдання 641
Учні “ланцюжком” виконують дії з іменованими числами. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 642. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 643
1) Колективне складання задачі за схемою виразу.
2) Самостійне розв’язування задачі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
1) У класі 16 дівчаток і 12 хлопчиків. Для вивчення іноземної мови клас розподілили на 4 групи. Скільки учнів у кожній групі?
2) У чотирьох однакових каструлях міститься 16 л води. Скільки літрів води міститься в п’яти таких каструлях?
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 644*.
Накресліть прямокутник зі сторонами 3 см і 4 см. Розбийте його на квадрати зі стороною 1 см. Скільки однакових квадратів вийшло? (12)
2) Катя з дуба груші рвала і до кошика складала: дві татусю і дві матусі, три братикові і три Катюші. Скільки всього було груш?
Відповідь. На дубі груші не ростуть.
3) Гном Сплюшка ліг спати в суботу ввечері о 22 годині, а прокинувся у понеділок уранці о 11 годині. Скільки часу проспав цей соня? (2 + 22 + 11 = 35)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 99, завдання 645; 646.