Тема: Поняття “орфограма”
Мета: ознайомити учнів з поняттям “орфограма”; вчити знаходити слова з орфограмами і перевіряти їх написання; розвивати мовлення, мислення; виховувати любов до прекрасного.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте складені речення.
2. Каліграфічна хвилинка
П п П п Пр пт, па пі по пт тп iп
Пиріг папір парасолька
3. Загадковий диктант
– Запишіть відгадки. До відгадок доберіть перевірні слова.
– Влітку в шубі, а взимку голе. (Дерево)
– Край шляху білявка стоїть молода,
Її прикрашає зелена фата. (Берізка)
– Без відер коромисло
Над річкою повисло,
Тут дітвора гукає:
А відер чом немає? (Веселка)
– Без голови, а ногу маємо:
Бриля на неї одягаємо. (Гриби)
– Холодна й біла
Ліс оголила.
Скувала річку,
Струмок спинила. (Зима)
III.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке орфограма.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою (с. 62, впр. 135)
– Прочитайте загадку, уставляючи пропущені букви. Відгадайте її.
– Спишіть, уставляючи пропущені букви.
– Поставте наголоси в підкреслених словах. Яке правило ви використали, щоб правильно написати букви е чи и?
Запам’ятайте! Правильне написання, яке відповідає певним правилам, називається орфограмою. Наприклад: написання великої букви, написання апострофа та ін. |
2. Робота в парах
– Змініть слова і дізнайтеся, яку букву писати в корені.
С..ло –
Л…сиця –
С..стрі –
В…ликий
С…ниця-
З…лений –
– Говорять, що в цих словах орфограма – ненаголошені е, и в корені слова, що перевіряються наголосом. Орфограма визначається й закріплюється тим чи іншим правилом (орфографічним).
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 61, впр. 136)
– Прочитайте текст.
– Розгляньте малюнок. Яка тема цього тексту?
– Спишіть. Підкресліть слова з орфограмою “Написання ненаголошених голосних [е], [и] у корені слів”. Доберіть до них перевірні слова.
– Визначте тип тексту та його будову. Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку.
Золоте українське сонечко світило весело понад білим селом. Хатки ніби потопали в білому вишневому цвіту.
Зеленіли розлогі поля та луги. Над річкою височіла козацька могила. На березі зібралися хлопці-пастушки та заводили свої забави. Вівці хрумали на лузі соковиту весняну травичку (За Лесею Храпливою).
Робота в парах. Переказ тексту
2. Робота в групах (с. 61, впр. 137)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Яка тема цього тексту?
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Підкресліть слова з орфограмою “Написання ненаголошених [е], [и] у корені слів”. У дужках до них запишіть перевірні слова.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Що таке орфограма?
– Як перевіряється орфограма “Написання ненаголошених [е], [и] у корені слів!”?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 63, впр. 138. Складіть продовження казки вправи 137 за зачином і малюнком. Запишіть.