Мета: узагальнити знання учнів про різні способи віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати мислення, самостійність під час роботи; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Назва якого свята у вас вийшла, коли ви розв’язували приклади 525 (с. 83)? (Покрова)
– Що ви знаєте про де свято?
2. Гра “Виправ помилки” (с. 83, завдання 527)
3. Фронтальна
1) Аналіз задачі, складання короткої умови.
48 кг картоплі – 8 кг крохмалю
30 кг картоплі – ?
Розв’язання
1) 48 : 8 = 6 (кг)
2) 30 : 6 = 5 (кг)
Відповідь: 5 кг крохмалю.
2) Складання оберненої задачі.
48 кг картоплі – 8 кг крохмалю
? – 5 кг крохмалю
Розв’язання
1) 48 : 8 = 6 (кг)
2) 6 • 5 = 30 (кг)
Відповідь: 30 кг картоплі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроді ми будемо вчитися розв’язувати приклади на віднімання круглих трицифрових чисел; будемо розв’язувати задачі на три дії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
7) Порозрядне віднімання трицифрових чисел.
2) Послідовне віднімання круглих трицифрових чисел.
Спочатку від круглого числа віднімають сотні, а потім – десятки.
3) Заміна круглих трицифрових чисел десятками.
860 – 250 = 86 дес. – 25 дес. = 61 дес. = 610
2. Первинне закріплення
1) Обчислення прикладів з коментуванням (с. 84, завдання 530).
2) Самостійна робота (с. 84, завдання 531).
– Обчисліть приклади. Виконайте перевірку додаванням.
3. Робота над задачею на три дії (с. 83, завдання 528)
– Прочитайте задачу.
– Які дерева позначив лісник на зруб? (Сосни і ялини)
– Скільки було сосен? ялинок? (110; на 60 менше)
– Прочитайте головне питання задачі.
План розв’язання
1) Скільки ялинок позначив на зруб лісник?
2) Скільки всього дерев позначив на зруб лісник?
3) Скільки дерев залишиться на ділянці після зрубу?
– Оберіть схему і розв’яжіть задачу.
Розв’язання
1) 110 – 60 = 50 (д.) – ялинок позначив на зруб
2) 110 + 50 = 160 (д.) – позначив на зруб
3) 980 – 160 = 820 (д.)
Відповідь: 820 дерев залишиться на ділянці після зрубу.
Творча робота над задачею
– Замініть одне слово в умові, щоб задача розв’язувалася за другою схемою. (А ялинок – на 60 більше.)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 83, завдання 529)
– Прочитайте задачу.
– Які овочі завезли в їдальню? (Картоплю, буряк, моркву)
– Скільки завезли буряків? (420 кг)
– А моркви? (80 кг)
– Чи знаємо ми, скільки привезли картоплі? (Ні)
– Що ще відомо в задачі? (Що всього овочів було 990 кг.)
– Прочитайте головне питання задачі.
Під час відповідей на запитання на дошці з’являється короткий запис.
– Чи можемо ми відразу відповісти на питання задачі? (Ні)
– Яких даних нам бракує? (Скільки важить картопля.)
– Чи можемо ми взнати вагу картоплі? (Ні. Ми не знаємо, скільки важать буряк і морква разом.)
– Якою дією ми можемо знайти вагу буряка і моркви? (Додаванням)
– Що треба зробити, щоб дізнатися вагу картоплі?
– А якою дією дамо відповідь на головне питання задачі? (Відніманням) Один учень розв’язує задачу біля дошки з коментуванням, решта записують розв’язання в зошитах.
Розв’язання
1) 420 + 80 = 500 (кг) буряка і моркви разом
2) 990 – 500 = 490 (кг) – картоплі
3) 490 – 420= 70 (кг)
Відповідь: на 70 кілограмів більше завезли картоплі, ніж буряка.
2. Самостійна робота
1 варіант
1) Позначте правильний спосіб обчислення числового виразу.
А) 700 – 300 = 400;
[ ] 7 сот. – 3 сот. = 4 сот.;
[ ] 70 дес. – 3 дес. = 40 дес.
Б) 140 – 50 = 90;
[ ] 140 дес. – 5 дес. = 9 дес.;
[ ] 14 дес. – 5 дес. = 9 дес.
2) Знайдіть відповіді до прикладів.
3) Позначте вираз, що є розв’язанням до задачі.
Липа живе 390 років, сосна – на 20 років менше, ніж липа, а береза – на 200 років менше, ніж сосна. Скільки років живе береза?
[ ] 390 + 20 – 220 =190 (р.);
[ ] 390 – 20 – 220 = 150 (р.)
4) Позначте правильну відповідь.
А) 1 кг – 300 г = [ ].
[ ] 700 г;
[ ] 600 г.
Б) 1 м 80 см + 20 см = [ ].
[ ] 2 м;
[ ] 1 м 10 см.
5) У якому виразі застосовано переставну властивість дії додавання?
[ ] 500 + 40 + 200 + 30 = 700 + 70 = 770
[ ] 500 + 40 + 200 + 30 = 540 + 230 = 770
6) Позначте периметр поданої фігури.
[ ] Р = 3 см + 5 см
[ ] Р = 3 см + 5 см + 3 см + 5 см
2 варіант
1) Позначте правильний спосіб обчислення числового виразу.
А) 300 + 400= 700;
[ ] 3 сот. + 4 сот. = 7 сот.;
[ ] 3 дес. + 40 = 7 дес.
Б) 170 – 80 = 90
[ ] 170 – 8 дес. = 9 дес.;
[ ] 17 дес. – 8 дес. = 9 дес.
2) Знайдіть відповіді до прикладів.
3) Позначте вираз до задачі.
Фермер зібрав 390 кг яблук, груш – на 50 кг менше, ніж яблук, а слив – на 120 кг менше, ніж груш. Скільки груш зібрав фермер?
[ ] 390 – 50 – 120 = 220 (кг)
[ ] 390 + 50 + 120 = 560 (кг)
4) Позначте правильну відповідь.
А) 1 м 30 см + 70 см = [ ]
[ ] 1 м 10 см;
[ ] 2 м.
Б) 1 кг – 400 г = [ ]
[ ] 60 г;
[ ] 600 г.
5) У якому виразі застосовано переставну властивість дії додавання?
[ ] 300 + 70 + 400 + 30 = 370 + 430 = 800
[ ] 300 + 70 + 400 + 30 = 700 + 100 = 800
6) Позначте периметр поданої фігури.
[ ] Р = 2 см + 2 см + 5 см + 5 см
[ ] Р = 2 см + 5 см + 2 см
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 84, завдання 532)
– Прочитайте задачу.
– Розгляньте таблицю. (Таблиця записана на дошці.)
Швидкість | Час | Відстань |
? | 2 год | 10 км |
?, на 1 км/год < | 3 год | ? |
– Чи можемо ми знайти швидкість, з якою йшов пішохід спочатку? (10 : 2)
– Що треба зробити, щоб дізнатися, з якою швидкістю пішохід став проходити наступні 3 години? (- 1)
– Якою дією дамо відповідь на питання задачі? (Множенням)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які випадки віднімання круглих трицифрових чисел ми сьогодні розглянули?
– Поясніть різні способи обчислення прикладу 480 – 120.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 84, завдання 533; 534.